Televizyon

Yasak Elma ve Çukur RTÜK’ün hışmına uğradı… İşte iki dizinin ceza alma nedenleri

RTÜK (Radyo ve Televizyon Üst Kurulu), sevilen dizilere ceza yağdırdı. RTÜK, alkollü içecekleri özendirici sahnelerinden dolayı Show TV’de yayınlanan “Çukur” dizisine, aile kurumunu hiçe sayan bazı sahneleri sebebiyle de iddialı dizi “Yasak Elma”yı yayınlayan Fox TV’ye idari para cezası uyguladı.

RTÜK YASAK ELMA VE ÇUKUR DİZİLERİNİ MERCEK ALTINA ALDI

Yasayı ihlal eden sorunlu bölümleri nedeniyle daha önce de birçok kez yaptırım uygulanan “Çukur” dizisine bir ceza daha… Genellikle şiddet içerikli görüntülerinden dolayı cezalandırılan Çuku’a, bu kez alkollü içkileri özendirici sahneleri sebebiyle müeyyide uygulandı. Üst Kurul, diziyi yayınlayan SHOW TV’ye 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçkiler İnhisarı Kanunu’nun 6. maddesinde yer alan “Televizyonlarda yayınlanan dizi, film ve müzik kliplerinde alkollü içkileri özendirici görüntülere yer verilemez.” hükmünü ihlalden üst sınırdan para cezası verdi.

RTÜK’ün hışmından Yasak Elma da nasibini aldı. İzleme uzmanları, sıkça yasa ihlali yapan “Yasak Elma” dizisinde aile kurumunu hiçe sayan bazı sahnelerin 6112 sayılı Kanun’un 8. maddesine göre toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırı olduğunu tespit ederek “Yasak Elma”nın yayınlandığı FOX TV’ye idari para cezası müeyyidesi uyguladı.

TLC KANALINA MEDYUM CEZASI GELDİ

RTÜK’ün söz konusu toplantısında, TLC kanalında yayınlanan ölülerle ya da ruhlarla konuştuğunu iddia eden medyumun yer aldığı “Long Island Medyumu” isimli program da mercek altına alındı. RTÜK, programın insanların inançlarının ve duygularının istismar edilerek batıl inançlara yönlendirildiği kanaatiyle TLC kanalına idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Üst Kurulda ayrıca “Baskın 2” adlı filmde yer alan açık işkence görüntülerini yayınlayan BLD logolu televizyona, yabancı bir müzik klibindeki müstehcen sahneler nedeniyle Dream TV’ye, tüketicileri yanıltan tele pazarlama satışları gerçekleştirilen SHOPPING CHANNEL’a, sağlık beyanı ile bitkisel olduğu iddia edilen ürünlerin tanıtımı ve satışı yapılan VADİM TV, YASİN TV, NİSA TV, PLUS MUSIC ve KARADENİZ TV’ye, “Haber Merkezi” adlı programda sarf edilen, tarafsızlık ilkesini ihlal eden ve eleştiri sınırlarını aşan sözler nedeniyle KRT’ye, kumar oynamayı özendirici yayınları sebebiyle S SPORT kanalına da çeşitli cezai müeyyideler uygulandı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu