Medya

Yasaklı şarkılardan yola çıkan Ersoy Dede Ertuğrul Özkök’ü diline doladı

Star yazarı Ersoy Dede’nin gündeminde dün adeta fırtına koparılan TRT’nin yasaklı şarkılar listesi vardı. Dede, “Herhangi bir televizyonda rakı masası kurabilir misiniz?” başlıklı yazısında TRT Radyo’da çalıştığı zamanki deneyimlerini anlattı. TRT’nin yasaklı şarkılar listesinin dayanağının RTÜK’ün koyduğu sigara ve alkol tüketimini özendirecek içeriklerle ilgili olduğunu savunan Dede, bazı şarkıların sahip olduğu içeriği değil TRT’de hiçbir yerde çalınamayacağını ifade etti.

DEDE’DEN ERTUĞRUL ÖZKÖK’E GÖNDERME

Hürriyet’te zamanında yayınlanan Sibel Can haberinden yola çıkan Star yazarı, Özkök’e atıf yaparak; “Ertuğrul Özkök, Sibel Can’ın vaktiyle kendi gazetelerinde üstsüz yayınlanmış fotoğrafını geçen yıl sansürleyerek verdi… Aynı fotoğrafı.. Zaman da şartlar da değişiyor anlayacağınız..”diye yazdı.

İşte, Ersoy Dede’nin ilginç yazısı:


 

Herhangi bir televizyonda rakı masası kurabilir misiniz?
İki gündür‘TRT’nin yasakladığı şarkılar’ diye bir liste dolaşıyor ortalarda.. Uzun yıllar TRT Radyo 1’de program yapmış bir kardeşiniz olarak bu hassasiyeti en iyi bilenlerden biriyim.. TRT’nin yasakladığı söylenen şarkılar için ana referans kaynağı, RTÜK’ün;“Sigara ve alkol tüketimini özendirecek, çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek ve terör propagandası barındıran içerik denetimi.” Alkole, sigaraya özendiren, terör propagandası yapan, askere polise ateş etmek üzere teröristi ‘Dağlara Gel’ diye çağıran türküler-şarkılar çalamazsın.. Sadece TRT’de değil, hiçbir yerde çalamazsın.. Grup Yorum’un polis katilleri için yazdığı Sibel Yalçın Destanı’nı çalamazsın.. Bu yasağı TRT değil, toplum kendi kendine koyuyor.. Çal da bak bakalım RTÜK’ün telefonları kilitleniyor mu kilitlenmiyor mu?.. Gelin biraz zamanda yolculuk yapalım.. 90’ların başı.. Rahmetli Adnan Şenses İBO Şov’da… Önce ‘Doldur be meyhaneci’yi okuyor.. Peşinden ‘Neden saçların beyazlamış arkadaş’.. İbrahim Tatlıses stüdyoya çilingir sofrası kurdurmuş.. Adnan Şenses,‘doldur gitsin’ diye bağırdıkça kenarda bir eleman rakı kadehini dikiyor kafaya.. Adnan Şenses peşinden, ‘yaşamaya küstürüp içtiren mi var’ diyor, eleman pert.. Şimdi TRT yasaklarını gündem yapan herhangi bir özel televizyon kanalı, yapsın bakalım böyle program.. Ve CHP de ‘özgürlükler’ adına savunsun..Kanal 7’de Hasan Kaçan, Folk Şov adında bir program yapıyordu.. Müdavimiydik.. Köhne bir memur masası. Depo görünümlü bir stüdyo.. Programda sigara serbest.. Alev Alatlı’nın katıldığı bir bölümde hatırlarım dumandan göz gözü görmüyordu.. Sigara yasağının en anarşisti Okan Bayülgen değil mi?.. Hadi içsin televizyonda.. Ertuğrul Özkök, Sibel Can’ın vaktiyle kendi gazetelerinde üstsüz yayınlanmış fotoğrafını geçen yıl sansürleyerek verdi… Aynı fotoğrafı.. Zaman da şartlar da değişiyor anlayacağınız..

YAZININ TAMAMNI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu