Kültür-Sanat

Yasemin Özcelik’ten film tadında bir romantik komedi: Dişisel Gelişim

Uzun yıllardır TV dünyasında önemli programların altına editör olarak imza atan Yasemin Özçelik, ikinci kitabını yazdı. “Dişisel Gelişim” adlı kitapla yazarlık kariyerine attığı adımı derinleştiren Yasemin Özçelik ile yeni kitabını konuştuk.

Sizi belki Türkiye değil ama TV camiası gayet iyi tanıyor. Deneyimli bir televizyoncu olduğunuzu biliyoruz. Pekçok ünlü ekran yüzü ile çalıştınız. Okurlarımız için TV geçmişinizi kısaca anlatır mısınız, hangi projelerde çalıştınız?

20 yıldır televizyon sektöründeyim. Yaşımı sormazsanız sevinirim J Magazin programlarında da editörlük yaptım, sağlık ve mizah içerikli olanında da… Sabah Sabah Seda Sayan, Gülben, Doktorum, Zahide ile Yetiş Hayata editörlük yaptığım programlardan bazıları.

İkinci kitabınız “Dişisel Gelişim” piyasaya henüz çıktı. Televizyonculuk ve yazarlık; bir koltukta iki karpuz… Neler hissediyorsunuz?

Yazar olmayı sekiz yaşında kafama koydum. O bücür halimle hatıra defterime “İleride amacım yazar olmak” yazmışım, hala durur o defter. Kafasına koyduğunu yapan biriyim yani J İlk kitabım 10 sene önce çıkmıştı yine aynı yayınevinden; “Her Aşk Bitmek İçin Başlar”… Epsilon da mesela benim için çok özeldir. “Bir gün kitap yazarsam, bu yayınevinden çıkmalı” diye hayal kurardım. 10 sene önce o da gerçekleşti, şükür. O dönem sosyal medya hayatımızda yok gibi bir şeydi. Yine de o kitap da kulaktan kulağa tavsiye usulü ile satış rakamı olarak yüzümü kara çıkarmadı. Televizyonculuğuma gelince; editör olduğum için o mecrada da işimin yarısı zaten önce ne yayınlayacağımızı düşünüp, ardından kağıda döküp, sonunda uygulamak… Kısacası yazmak ve yapmak benim bu hayattaki misyonum sanırım.

Neden bu kitabı yazma ihtiyacı hissettiniz?

Aklıma eğlenceli bir hikaye geldi. Film olacak bir türden bir romantik komedi… Düşünürken o kadar eğlendim ki, gazı kaçmadan oturup yazayım dedim. İki buçuk ay gece gündüz demeden yazdım ve bitirdim. Kitabı yazarken, zihnimde filmini de çekiyor gibiydim. Bu durum okuyucuya da geçmiş sanırım. Herkesten “Okurken, film izler gibi olduk” cümlesini duyuyor ve çok mutlu oluyorum. Dişisel Gelişim, sinema bileti bedava olan bir roman gibi.

Kitap, okurlara ne anlatıyor?

Herkes ayrı bir şey alabilir ama benim altını çizdiğim şey; biz kadınlar her şeyi aşka bağlıyoruz. Hem aşığız, hem yalnızız! Büyük başarı bence JHatta daha komik bir şey söyleyeyim size; sevgilisi olmadığı halde, sevgilisi olan arkadaşlarına akıl veren o kişi benim! Branşım; Dişisel Gelişim.

O nasıl oluyor?

Nedense fikirlerimi hep sorarlar. İyi analizci olduğumu düşünürler. Oysa ki; kelin ilacı olsa başına sürer J Ama sanırım bu biraz teknik direktörlük gibi. Teknik Direktör de sahaya inmez ama saha kenarından 11 kişiyi yönetir. Benimkisi de “Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma” durumu J

Peki siz aşkta başarılı mısınız?

Hatalarından ders alabilen biriyim diyeyim en azından. Aşk bence en güzel tekamül aracı. O sebeple aşkta başarı dediğimiz şey çok göreceli bir kavram. Bana göre evlilik, mutlak mutluluk değil mesela. Ne evliler tanıyorum, ruhları benden bekar!

Başka yeni projeler var mı?

Kitabın filmini çekeceğiz. Yapımcılarla görüşmeye başladık. Bol kahkahalı bir film geliyor! Bir de oyunculuk okulumuz var. Öykü Deşat Akademi. Burada televizyoncu, yazar ya da oyuncu olmak isteyenlere yol açıyoruz. Bir yandan da yeni yeteneklere el vermemiz gerektiğini düşünüyorum.

Bundan sonra yeni kitaplar olacak mı?

Dişisel Gelişim-2’yi yazmaya başladım bile. Allah izin verirse seri olacak.

MEDYABEY-ÖZEL

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu