Yazarlarımız

“Yatsın yanıma!”

“Sarılmasın Dönsün Uyusun, Bir Gece Kalsın Benimle , 40 Yılım Onun Olsun.” Gülden Mutlu isimli şarkıcı söylüyor.

Kızım 8 yaşlarında falan . Bir kafede oturmuş , bir şeyler yiyoruz . Diclenaz bombayı patlatıyor: “Bir kadın , 40 yıl bir erkeğe nasıl katlanır yahu!” Ben şok… Boşanmış aile çocuğu psikolojisi mi bu? Eyvah tramva! Pedagog mu görse ki? Bakmayın şimdi böyle rahat anlattığıma.

İlk başlarda kolay olmuyor ama sonra normalleşiyor hayat . Sezen çok sevdiğim şarkısında şöyle diyor; “Geçer geçer , daha öncekiler gibi . Bu da geçer, neler neler geçmedi ki?” Küçük bir çocukken  en sevdiğim oyun “evcilik” oyunuydu. Hep bir “prens ” ve “prenses”… Çiçekler, böcekler … Yıllar, yıllar geçti . Büyüdüm . Aslında bu bir “varsayım” . Ben hiç büyümedim. O yüzden; çoğu zaman bir yerlerde, isteklerine yetişemediģim küçük bir kız çocuğu sobelerim.

Neyse…. Evlendim. Cicim ayı nihayete erdiğinde, bir “prenses” olmadığımı anladım . “Beyaz Atlı Prens ?” Hikaye ayol! Ve Kral “3 vakte kadar ” çıplak! Ama kadınsınız ya, rivayete göre doğa üstü güçleriniz var. Minnacık mutlulukları cebinize koyup, yola devam ediyorsunuz . “Dişi Kuş” hikayesi…

Prens geceleri sırtını dönüp horul horul uyurken, siz bir balkabağısınız artık! Mutsuzluğunuz “katatonik” hal aldığında “artık yeter” diyorsunuz. Vakit ayrılık vakti . “Boşanma” çoğu kadın için bir travma . Batı ‘da yaşıyorsanız  kısmen şanslısınız. Doğu ‘da mutsuz kadın olmak  doğal bir süreç çoğu zaman. “Gelinlikle Giren , kefenle çıkar. Bakınız gazetelerin 3.sayfalarına… Ortadoğu’da kadın olmak ise eziyet. Mesela, Ürdün… Sıkıysa boşanın, sözde kanunlar bir misillemeyle bildiriyor haddinizi. “Süresiz Cezaevi “… Kadın olmak zor iş kardeşim ! Bazen bir lütuf , bazen lanet.

Mesela “Mahalle Baskısı” diye bir örgüt var. İlgi alanı boşanmış kadınlar. Gerçi bence çokta fifi! Toplum, ayrılıklarda erkekle empati kurmaya bayılıyor . Güçlü kadını baskılamak zor olduğu için kadın dırdırcı ve itaatsiz oluyor . “Kızım kır dizini otur, aç mısın açık mı ? Bak çocuğun da var” gibi söylemlerle muhatap olmanız kaçınılmaz . Kadın yuvayı yıkmadan önce  çocuklarını düşünmek zorunda. Ama sadece kadın!..

Baskıcı mahalle örgütüne göre çocuk, adeta fotosentez yoluyla elde edilen bir nesil. Kadın kimlikliksiz! Kadının adı yok!.. Ama panik yapmayın derim. Gündemden düşmeyen ayrılık görmedim . Biraz sabır!

Boşanmayı başardınız ve artık yalnız bir kadınsınız… İlk tanıştığıniz erkek, ilk buluşmada sizinle sevişmek isteyecektir. Sevişmediniz mi, frijit oldunuz! Siz kim oluyorsunuz da bir erkeği reddediyorsunuz? Dul bir kadınsınız en fazla . Defolusunuz (!) …

Üzülmeyin ve yola devam edin .

Kedi ve uzanamadığı ciğer… Peki, gelelim yüzyıllık tartışma konusuna; kadın ne ister ? Çok zor olduğumuza dair söylentiler duyuyorum . Sanki “Pisagor denklemi” çözecekler. Yok arkadaşım öyle bir şey. Kaygıdan uzak bir birliktelik ve duygusal açıdan konfor. Bu!..

Ama erkekler “teflon tava” gibi. Umursamaz… Biz kadınların “anlaşamıyoruz’ demek yerine , “anlaşılmayı” istediklerini göremeyecek kadar.

Peki, erkek ne ister ? Say say bitmez ya!… Mutfakta iyi bir aşçı , yatakta ful ilgi, toplumda bir adım geride süs olsun diye dolaştıracağı bir dişi!

Ey Erkek milleti! Biz açılmamış hediye paketi değiliz . Konuşabiliyoruz . Düşünebiliyoruz da…

Tükürürüm sizin zihniyetinize! Ve biz, erkek egemenliğinin kabulünü sağlayan geleneklerle kuşatılmaya ve mutsuzluğa direnelim Kızlar!

ARZU GÜVEN/MEDYABEY

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

5 Yorum

  1. Cinsiyetçi toplumlarda erkek hegemonyasına karsı güzel bir yazı olmuş tebrik ederim

  2. Cok onemli bir konuya cesurca ve. Detayli bir yorum getirmissiniz .kutlarim.yazi diliniz harika .yeni konularda yazilarinizi bekliyoruz.basarilar

  3. ”Adam gibi” yaşamak lazım demiyorum öyle kadınlar var ki adamdan daha adam, o yüzden yaşamaya bir cinsiyet yüklememek gerek….güzel bir yazı kalemine yüreğine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu