Medya

Yayın yasağına uymayanlara ceza kapıda!

Dün gece yayınlanan Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile, yayın yasağına uymayan medya kuruluşu 1 gün süreyle kapatılması gündemde. OHAL kapsamında hazırlanan 680 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile yayın yasağına uymayanlara ağır müeyyideler getirildiği haber veriliyor.

Yeni kararnameye göre,yayın yasağını ihlal eden televizyon kanalının yayını 1 gün durdurulacak. Bir yıl içinde ikinci kez ihlal olursa yayın 5 güne kadar durdurulacak.

YAYIN BİR GÜN SÜREYLE DURDURULABİLECEK

KHK ile 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un olağanüstü dönemlerde yayınlarını düzenleyen 7’nci maddesine yeni bir fıkra eklendi. Buna göre, 5187 sayılı Basın Kanunu uyarınca getirilen yayın yasak ve kısıtlamalarına aykırı olarak yayın yapılması halinde, Üst Kurul tarafından medya hizmet sağlayıcı kuruluşun programlarının yayını bir gün durdurulacak.

 YASAK İKİNCİ KEZ DELİNİRSE…

Bir yıl içinde aykırılığın tekrarı halinde medya hizmet sağlayıcı kuruluşun yayınlarının 5 güne kadar, ikinci kez tekrar edilmesi halinde 15 güne kadar durdurulmasına, üçüncü kez tekrar edilmesi halinde ise yayın lisansının iptaline karar verilebilecek.

Medya hizmet sağlayıcıları, terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet edecek sonuçlar doğuracak şekilde sunamayacak.

LİSANS TALEPLERİ REDDEDİLEBİLECEK

RTÜK, lisans başvurularına ilişkin olarak ilgili kurumların görüşü de alınmak suretiyle milli güvenlik, kamu düzeninin korunması ve kamu yararı gereklerinden kaynaklanan sebeplerle lisans taleplerini reddedebilecek.

Ortakları ile yönetim kurulu başkan ve üyelerinin terör örgütlerine iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu Milli İstihbarat Teşkilatı veya Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bildirilen medya hizmet sağlayıcı kuruluşların lisans başvuruları reddedilecek.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu