Yaşam

“Yaz ne zaman gelecek?” sorusunun cevabı geldi…

Mayıs ayının ortalarına gelindiği halde havaların bir günde kışa dönmesi vatandaşı şaşırtıyor. Vatandaş soruyor “Yaz ne zaman gelecek?” NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur, beklenen açıklamayı yaptı. İşte havalar ne zaman ısınacak? Yaz ne zaman gelecek sorularının cevabı…

Hafta sonu özellikle Doğu illerinde soğuk ve kar yağışlı hava devam etti; batı illerinde ise de kış adeta geri döndü. bir şok yaşadı. Sağanak yağış ve fırtınanın etkili olduğu bölgelerde vatandaşın en çok merak ettiği hava durumu bilgilerini NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur verdi.

“Haziran’ın ilk haftasından sonra havalar ısınacak”
NTV Meteoroloji Editörü Gökhan Abur,  Haziran’ın ilk haftasından sonra havaların ısınacağını açıkladı. Abur, Marmara, Karadeniz, doğu ve iç kesimler için ise “Akdeniz’e ve Ege’nin güney kesimlerine yaz geldi, denizler ısınmaya başladı” dedi.

Abur, bu haftanın yine oldukça değişken hava koşullarıyla geçeceğini de belirtti.

İstanbul’da perşembe günü hava sıcaklığı 24 dereceye kadar ulaşacak ancak bir gün sonra yine yağış var.

İç Anadolu ise haftayı yağışlı geçirecek. Güney Ege ve Akdeniz’de hafta içi 27 dereceleri göreceğiz.

Bugün nerelerde sağanak yağış bekleniyor?

Yapılan son değerlendirmelere göre, Güney Ege, Akdeniz, İç Anadolu (Ankara ve Eskişehir hariç), Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzey ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, muş ve Bingöl çevrelerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların; Antalya, Isparta’nın güney ilçeleri, Adana, Osmaniye, Hatay ve Mersin ile Kahramanmaraş’ın batı ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/metrekare) olması bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığıiç kesimlerde 3 ila 6 derece azalacak, kuzeybatı kesimler ile doğu bölgelerde 2 ila 4 derece artacak. Rüzgarın, genellikle batı ve güneybatı, batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Orta ve Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu 17
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu 20
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, güney İlçeleri sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25
Bursa: Parçalı çok bulutlu, bu Sabah saatlerinde yer yer puslu ve sisli 20
Adana: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı (Yağışların öğle saatlerinden itibaren yerel olarak kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.) 24
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, yerel olarak kuvvetli olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 22
Samsun: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı 15
Trabzon: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren aralıklı sağanak yağışlı 16
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra aralıklı sağanak yağışlı 17
Diyarbakır: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra kuzey kesimleri ile gece saatlerinden itibaren il geneli sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı 25

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu