GündemMedya

Yazar Elif Şafak’tan şaşırtan LGBTİ açıklaması

Yazar Elif Şafak Hürriyet’ten Ayşe Arman’a konuştu. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasına tepkili olduğunu dile getiren Şafak, bu duruma en çok tepki göstermesi gereken kesim olarak “Başörtüsünden dolayı vaktiyle üniversiteye giremeyen genç kızlar”ı işaret etmesi şaşkınlık yarattı.

Farklılıklara yönelik tahammülsüzlüğün gittikçe artmaya başlamasına yönelik rahatsızlığını da dile getiren Şafak, “Cumhuriyet’in temel değerleri ve kazanımları tamamen yıkılırsa, yıkanlar da bu enkazın altında kalacak” diye konuştu.
Yeni romanı ‘Havva’nın Üç Kızı’ için Hürriyet’ten Ayşe Arman’a konuşan Şafak, romanında anlattığı ‘kafa karışıklığı’nı Türkiye’ye benzetti: “Türk, Kürt, Alevi, Zaza, Ermeni, Yahudi… Buralı olmanın bedeli, sancısı. Bütün dünyaya bir bak; zihni bu kadar karışık başka memleket yok. Ne Doğu’da ne Batı’da. Kimlik, inanç, din, coğrafya, tarih… Ne çok çözümlenmemiş meselemiz var!”

“Ya sev, ya terk et” sloganı kadar korkunç bir slogan olamaz mesela! Kim, niye terk etsin? Esas mesele, farklılıklarla birlikte insanca yaşamayı başarabilmek. Cumhuriyet’in temel değerleri ve kazanımları tamamen yıkılırsa, yıkanlar da bu enkazın altında kalacak” diyerek sözlerine devam eden Şafak, iktidarın ‘dindar nesil’ söyleminin farklılıkları yok ettiğini belirterek, yaşanan durumun ‘korkunç bir şey’ olarak tanımladı.

 

Şafak şöyle devam etti: “Onur Yürüyüşü’nün yasaklanmasına çok tepki duyuyorum. Bu, temel bir demokratik haktır. Ve en büyük destek kadınlardan gelmeli. Çünkü kadını ezen ataerkil sistemle, cinsel azınlıkları hor gören ataerkil zihniyet aslında aynı kör zihniyet! Bugün Onur Yürüyüşü’nü ya da Radiohead dinlerken yobazlardan dayak yiyen gençleri veya Kürtlerin haklarını en fazla kim desteklemeliydi biliyor musun? Başörtüsünden dolayı vaktiyle üniversiteye giremeyen genç kızlar! Eskiden ezilenler, bugün ezilenleri daha iyi anlamalı. Halbuki öyle olmuyor Türkiye’de…”

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu