Yerli Dizi

OYA TEKİN / YAZMASI ZOR BİR YAZI

Kör bakışların altında yaşamaya çalışan farklı bir beden daha kayıp gitti…
Bu satırları yazmak o kadar kolay değil hatta hiç kolay değil. Yaşam kimine lay laylom kimine ise üzerine yüklenmiş yüklerle mücadele etmek demek.

Bizler yazarken okurlarımızla da iletişim içindeyiz. Onlarla yazılarımız kadar kurduğumuz mesafeden ibaret olsa da iletişimimiz bazen hayatlarından küçük kesitlere de şahit oluyoruz.

O tanık olduğum hayatlardan biri de Hafize Algı adlı okurumdu.

Hafize Algı engeliyle hayata tutunmaya çalışan toplumun ön yargılarıyla savaşan isyanlarını annesinin sıcağında dindiren, dindirmeye çalışan yüzlerce engelliden sadece birisiydi.

Kiminiz için ne ifade eder bilemem ama incinen ruhundan yaşadıklarına dair sözlerinden biriydi sadece bu tweet.

indirZaman zaman isyanlarını, çığlığını attığı tweetlerden duyulmayacağını bilse de haykıran o görmediğiniz yanından geçerken bakışlarınızla ezdiğiniz insanlardan biriydi.

Hani Dünya Engelliler Günü’nde hatırladığınız ama günlerin arkasından unuttuğunuz sizden farklı bedenler var ya işte onlardan biri.

Twitterdaki okurlarımın attığı tweetlerden öğrendim her şeyi. Tesadüfen ve sarsılarak.

Birkaç gün önce yoğun bakıma kaldırılmış ve bugün hayata gözlerini yummuş.

O bir dizi fanıydı aynı zamanda. Lale Devri dizisinin Toprak-Çınar’ı yani Selen Soyder ve Tolgahan Sayışman hayranı.

Arkadaşlarının attığı tweetlerden anladığım kadarıyla hayattaki en büyük arzusu bu çiftle bir araya gelmekmiş.

Onlarda onun bu isteğini yerine getirmişler. Vefatından kısa bir süre önce.

Onun bu isteğini yerine getiren Tolgahan Sayışman ve Selen Soyder’e ve aracı olanlara ben de teşekkür ediyorum çok basit görünen hayran buluşmalarının kimilerin yaşamlarında ne kadar önem taşıdığını atlamadıkları için. Geçip ertelemedikleri için, zamana bırakmadıkları için. Hayata gözlerini yummadan önce küçük bir ana sığdırdığı mutluğu ondan esirgemedikleri için.

BarO70TCYAAxEfB.jpg large

Şimdi arkadaşları çok üzgün, ben de çok üzgünüm.

Çok Hafizeler kaybettik engelli camiasında ve her kaybolan yürekle canım aynı şekilde acıyor. Biraz daha kanıyor ve her seferinde kendimi sorgularken buluyorum.

Biz onların ablarıyız, öncüleriyiz ama hala algılarda reform yapamadık. Hala onlara yaşanır bir dünya kuramadık. Yıllardır bir döngünün içinde kısacık hayatlarına mutluluk adına neyi değiştirdik.

Senelerdir engelli çalışmalarının orta göbeğinde mücadelenin içindeyim algıları bakışları sokaklara çıktıklarında özgür dolaşma haklarını sakatfobiklerin zihinlerinde ki ağları kaldırabildik mi?

Birçok şey de yol alsak da onlara bunu sağlayamadıktan sonra biz ne yaptık diyorum.

Algı reformu olmadıktan sonra. Bunu kıramadıktan sonra.

Küçük dokunuşlar, kısa mutluklar ya sonra. İstedikleri sadece farklı bedenlerinin üzerinde ki gözleri görmemek. İşte hayata gözlerini yumdu ve gitti o gözlerinize hesap sorabilecek misiniz şimdi!..

Umarım orda çok mutlu olursun, huzura kavuşursun Hafize. Ailesine onu sevenlere ve özellikle annesine sabır diliyorum. Allah rahmet eylesin. Lale Devri fanlarının ve tüm sevenlerinin başı sağ olsun…

OYA TEKİN / MEDYABEY

oyatekin@gmail.com

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

http://blog.milliyet.com.tr/Sayfam/Blogger/?UyeNo=580460

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu