Yaşam

Yeni 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması başvuru şartları ve tarihleri belli oldu

Öğretmen adaylarının beklediği başvuru tarihleri açıklandı. İkinci 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için ön başvurular 19 Kasım 2018 tarihinde alınmaya başlanıyor. Ön başvuru için son gün ise 23 Kasım. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için atama takvimi belirlendi. İşte 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için başvuru şartları, başvuru koşulları ve başvuru takvimi. Süreci kaçırmamak için bu haberi çok dikkatli okumak gerekiyor.

MEB resmi sitesinden alınan bilgilere göre; 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için ön başvurular, 19 Kasım- 23 Kasım tarihleri arasında, adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı 3 Aralık 2018 tarihinde, sözlü sınavların yapılması ise 10 Aralık- 31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin ön başvurularda, adayların atanacakları alanlara göre, 2017 ve 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) esas alınacak.

 

Sözlü sınavlar 10-31 Aralık tarihleri arasında

Sözlü sınavlar 10-31 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 20 bin sözleşmeli öğretmenlik için ön başvurularda 2017 ve 2018 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı’nda (KPSS) atanacağı alan için puan türleri (KPSSP10 ve KPSSP121- KPSSP120) esas alınacak. Alanlar bazında kontenjan belirlemeleri eğitim kurumlarının 2018-2019 eğitim ve öğretim yılı norm kadro güncelleme çalışmaları tamamladıktan sonra belirlenecek.  Bu nedenle sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin duyuru daha sonra ilan edilecek.

Sözlü mülakata giren adaylardan beklenen kriterler şu şekilde;

Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü

İletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti

Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı

Topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri

Sözlü sınavın ardından atamalar şu şekilde gerçekleşecek;

Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 20 (yirmi) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.
Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.
Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.
Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.
Adaylar tercih dışı seçenek olarak;
1. “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”

2. “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

Tercihlerine atanamayan adaylardan “5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.
Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojileri alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimleri, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü ile bilgi teknolojileri bölümü mezunları, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı