TelevizyonYerli Dizi

YENİ HÜRREM’E ALIŞMAK KOLAY OLMAYACAK

Evet. Nihayet yeni Hürrem Sultanımız Vahide Gördüm (Perçin) huzurlarımızda arz-ı endam etti. Ünlü oyuncunun kariyeri ve yeteneği hepimizin de çok iyi bildiği gibi güçlü. Onun gibi deneyimli bir oyuncunun bu dizide yer alması yapım şirketi, dizi ve diğer oyuncular için büyük bir şans.  Kendisine başarılar diliyoruz.

Ancak…

Ancak ev hanımları, hırslı genç ve güzel Hürrem portresine alışanlar için sanırım durum ve duygular aynı değil. Annem dahil görüşünü –ben sormadan- belirten herkes alışmakta güçlük çekeceklerini söylüyor hilafsız.

Meryem Uzerli’nin yerine kimseyi yakıştıramadıklarından mı yoksa gözleri hep genç oyuncu seçimlerine mi alıştı – bilirsiniz, bazen sırf bir oyuncudan vazgeçemedikleri için makyajla yaşlandırmayı da tercih eden yapımlar var-  karar veremedim.  Aksanına bahane buluyorlar. Belki Hürrem esaret altındayken aksanı düzelmiştir diye aklımdan geçiriyorum. Net bir sesle söylemek yürek ister çünkü tüm dizilerin izleyicileri onlar.  Geniş bir de ağları var yani demek istiyorum ki artık annelerimiz de Facebook kullanıyor.

Bir de günlerinde, alışverişe gittiklerinde ya da yazlıkta buluştuklarında konuştukları arkadaşlar vesaire eklenince aslında epey geniş bir kitleye ulaşıyorum hesap ettiğimde. Temsil güçlerine saygım sözkonusu.

İşte bu hanımlar yıllardır tanıyıp sevdikleri Vahide Gördüm’ ün Hürrem seçilmesine başlangıç itibariyle içerlemiş durumdalar.

Survivor’ da Ümit coşkusu

Arabayı Doğukan kazanınca annem “Ümit olgundur ihtiyacı da yok” dedi.  Dün de Ümit Karan dokunulmazlığı alınca dünyalar onun oldu.  Tabii annem bir Galatasaray taraftarı. Yine de söylediklerinin ve düşüncelerinin haksız olmadığı bir gerçek. Ümit Karan tevazuu ve azmiyle sevimliliğiyle göz dolduruyor.  Oğlunun dişinin ağrımasından bahsederken çektiği özlemi gözlerimiz onun gözleriyle birlikte yaşararak izlemedik mi?

Acun’u annem  dokunduğu her taşı altına çevirdiği için seviyor. Yarışmalarda ve diğer yapımlarında yer alan ve sevilen herkes bir şekilde yine görüntülü medyada karşımıza çıkıyor, yani dediği pek çok bakımdan doğru.

Yine de Survivor’ın tadında ve tahtında bulunabilecek çok az program oldu.  Müzik seçimlerinden yarışmaların çeşidine dek – bu da bir tür yaratıcı zihin ürünü- program kendini izletmesini biliyor. Bitince ekranlarda yeni bir Survivor beklentisinin önü alınamayacak sanırım.

Belki de Acun şimdiden yeni ekipler seçiyor, bununla birlikte yeni Survivor’u merakla beklediğimiz de gün gibi aşikar.

Magazin seslendirmeleri

Oldum bittim merak ettim, ediyorum. Neden magazin programlarında dış sesleri sürekli itici, yapay tarzda kullanıyorlar?

Zaten insanların yaşamlarına daldırıyorlar kameralarını, bari seslendirmelerini normal, sıradan sade vatandaşın canını sıkmayacak bir şekilde yapsalar diyorum.

Ağaçkakan Woody Woodpecker tarzı insanları gagalamaya çalışan yaptıklarına yaşadıklarına alaycı sesle yaklaşan magazin seslendirmelerinden başka bir yol, başka bir tarz akıl eden olacak mı acaba?

Tanıdığım pek çok kişi üzerinde bu seslendirmeler aynı etkiyi bırakıyor.

Yıllar geçti, ama abartılı, karikatürize seslendirme tarzları değişmedi bir türlü.

BAHAR  SAR / MEDYABEY

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu