Medya

Yeni Şafak yazarı Akif Emre hayatını kaybetti

Yeni Şafak yazarlarından Akif Emre, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Bir dönem Yeni Şafak gazetesi genel yayın yönetmenliğini de yapan Akif Emre’nin cenazesi ne zaman? Akif Emre kimdir?

Yeni Şafak yazarlarından Akif Emre, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Akif Emre, yayıncılık, gazetecilik, televizyonculuk ve seyahat yaptı. Yeni Devir’de gazeteciliğe başladı, Yeni Şafak gazetesinin kurucuları arasında yer aldı ve bir dönem genel yayın yönetmenliğini üstlendi. Hâlen Yeni Şafak gazetesinde köşe yazarlığını sürdürüyordu.

Emre, İnsan, Küre ve Klasik yayınlarının yayın yönetmenliğini yaptı. Belgesel çalışmalarına yoğunlaşarak, Elveda Endülüs: Moriskolar (5 bölüm), Osmanlı şehirleri (Saraybosna], Mostar, Üsküp, Selanik 1,2, Kudüs1,2 ve Mimar Sinan (6 Bölüm) başta olmak üzere birçok belgesel hazırladı.

Akif Emre aynı zamanda “Haberiyat.com” sitesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yapıyordu. Sitenin sahibi Yazı İşleri Müdürü Hamit Kardaş, Emre’nin Beşiktaş’taki ofisinde vefat ettiğini söyledi.

“Akif beyi kaybettik”

Haber toplantısı için saat 10.30 Emre’nin odasına gittiği belirten Kardaş, “Odaya girdiğimde koltuğa yığılmıştı. Ambulansa haber verdik. 40 dakika boyunca müdahale etti. Ellerinden geleni yaptılar. Akif beyi kaybettik.” dedi.

Yeni Şafak ve TVNET Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Karagül, Akif Emre’nin vefatının ardından onu anlattı:

“Muhafazakar medyanın en önemli kalemlerinden biriydi. 1995’lerde birlikte düşünce sayfaları hazırlıyorduk. Derin bir saygı ve sevgi duyduğum insanlardan bir tanesidir. Entellektüel donanımı çok güçlü bir kişilikti. Dış politikadan, kültür hayatına kadar çok alanda örnek bir kişilikti. Belgeseller yapardı, seyahat notları yazardı. Özellikle, İslam medeniyeti, İslam şehirleri üzerine ciddi çalışmaları vardı.”

Ömer Çelik: Güzel bir kalem gibi yaşadı

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Akif Emre’nin vefatıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

57 yaşındaki yazar Akif Emre, bir dönem Yeni Şafak’ın Genel Yayın Yönetmenliğini yapmıştı. Emre’nin cenazesi, 24 Mayıs Çarşamba ikindi namazına müteakip Fatih Camii’nden kaldırılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu