ManşetYerli Dizi

Yeni sezonda dikkati çeken diziler/ Jale ŞEN yazdı…

Bile isteye kendimle baş başa kalıp yalnızlığımın tadını çıkartıyorum son günlerde. Daha çok film izliyorum, daha çok müzik dinliyorum ve daha çok düşünüyorum. Bazen de, kafa boşaltmak için eski Türk filmlerini izliyorum. İyi geliyor, öylece bakıyorsun ekrana hiç bir şey düşünmeden.

Dün akşam da yine böyle kafa boşaltma akşamımdaydım. Çayım hep olduğu gibi bana eşlik ediyordu ve ben ne yapsam diye düşünürken karşımdaki televizyonda Kaçak Gelinler başladı. Yaz geldiğinden beri neredeyse hiç televizyon izlemiyorum. Dolayısıyla yaz dizileri hakkında da bir fikrim oluşmamıştı tabii (diziler hakkında yazan biri olarak utanıyorum şu an bunu yazarken). Kaçak Gelinler eğlenceli, izlenebilir bir iş olmuş.Özellikle Selin Şekerci’nin tekerleme gibi konuşması arada bazı cümleleri anlayamama sebep olsa da güldürdü beni. Konunun gidişatı ve sonu şimdiden belli tabii. Merak yok, acabalar yok izlerken. E zaten bu da yaz dizisi, eğlenmek, hoş vakit geçirmek, benim yaptığım gibi biraz da kafa boşaltmak için müsait yani. Tıpkı Ulan İstanbul ve Güzel Köylü gibi. Yaz dizilerinden pek de umutlu değildim ama eğer bu yapımları kışa da kaydırırlarsa izlenebilir işler olur.

Yeni sezon tanıtımları başladı…

Yeni sezon dizilerinin tanıtımları da yapılmaya başlandı. Benim ilk dikkatimi çeken tanıtım filmi, Kanal D’nin Eylül’de gösterime girecek olan yeni dizisi, başrolünde Aslı Enver, Buğra Gülsoy ve Alican Yücesoy’un olduğu Bana Artık Hicran De oldu. Kayıp Şehir’den bildiğimiz Şebnem Hassanisoughi ve Nur Sürer’in de olduğu dizinin yönetmeni Volkan Kocatürk.

Karadağlar, Şubat ve Kaçak’la beraber daha öncesinde de yönetmenliğinin zaten çok iyi olduğunu düşündüğüm Kocatürk, Bana Artık Hicran De’nin tanıtım filmindeki kaza sahnesiyle, daha dizi başlamadan izleyicide merak uyandırdı. Senaryoyu da Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin senaristi Coşkun ırmak yazıyor! Ama bu defa senaryoda eşi, Aşk-ı Memnu’nun Sevil’i Gülizar Irmak’ın da imzası var.

Öyle Bir Geçer Zaman Ki’nin başarısına bakınca Bana Artık Hicran De’nin gidişatınışimdiden bilmek de pek zor olmasa gerek. Farklı dizi ismi bulmak konusunda da başarılı Irmak’lar. Müziklerini de Toygar Işıklı’ya yaptırırlar (o Allah’ın emri!) artık. Eh bana hiç bir şey deme sen, Bana Artık Hicran De!

benim-adim-gultepe

Kanal D’nin yeni sezon dizilerinden diğeri de Benim Adım Gültepe. Çekimlerine İzmir’de başlanan dizinin başrollerinde Ayça Bingöl, Mete Horozoğlu, İlker Kızmaz ve Ekin Koç’un olduğu dizinin yönetmenliğini Zeynep Günay Tan yapıyor. Senaryosunu ise ilginç bir isim, yine Kanal D’nin skeci Koca Kafalar’ın senaristlerinden, karikatürist Varol Yaşaroğlu’nun kardeşi ve Erdil Yaşaroğlu’nun kuzeni Vural Yaşaroğlu yazıyor. İzmir’in Gültepe semtinde 80’li yıllarda geçen hikayeyi dört yakın arkadaşın gözünden izleyeceğimiz Benim Adım Gültepe Eylül ayında bizlerle olacak.

Kitapsız olmaz.

Kinyas ve Kayra’nın etkisinden henüz çıkamamışken bir de arkasından Sylvia Plath’a başladım. Plath’ın tek romanı olan Sırça Fanus’un 50 yıl sonra tekrar basılan yeni baskısını alıp okumamak olmazdı.

Son zamanlarda…

Shakespeare’in dizelerini okuyorum son zamanlarda…

Yıldızları süpürürsün, farkında olmadan,

Güneş kucağındadır, bilemezsin.

Bir çocuk gözlerine bakar, arkan dönüktür,

Ciğerinde kuruludur orkestra, duymazsın.

Koca bir sevdadır yaşamakta olduğun, anlamazsın.

Uçar gider, koşsan da tutamazsın…

Farkında olarak, bakan gözlere ve duyan kulaklara sahip yaşamanız, hayatın aslında basit yaşandığında daha anlamlı olduğunu bilerek yola devam etmeniz çok da zor değil aslında. Biraz gayret sadece…

JALE ŞEN/MEDYABEY

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu