Yerli Dizi

YERLİ DİZİ FURYASININ SONUNA MI GELİYORUZ?

yerli-diziler

Destekten TR

Reyting ölçümü yapan SBT şirketi görevini TNS’ye devretti. Birkaç ay için ölçüm yapan SBT’nin verilerinin ortaya koyduğu somut rakamlar gösteriyor ki dizilerin izlenme oranları eski değerleri mumla arayacak! Şimdi soru şu: Yoksa TV kanallarını adeta ele geçiren yerli dizi furyasının sonuna mı geldik.

Destekten TR

Cadde yazarı Ali Eyüboğlu SBT’nin ortaya koyduğu ilginç verileri değerlendirdi:

Destekten TR

 

SBT Analiz’in yeni yayın dönemine (eylül ayı) ilişkin çalışması, reytinglerde ciddi düşüş olduğunu gösteriyor. Dizilerin ‘altın çağı’, ilk kez ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya

TİAK’ın AGB ile sözleşmesini feshedip TNS ile yoluna devam edene kadar sektörün geneli itibar etmese de SBT Analiz yaptı televizyonların reyting ölçümlerini. Hãlâ da devam ediyor SBT, başta TRT olmak üzere müşterileri için reyting ölçümüne. SBT, yeni yayın döneminden önce, ocak-haziran 2012’ye ilişkin bir rapor hazırladı. 2012/1’in ‘En’leri bu çalışma. Bu dönemin reytinglerinde ‘en’ olmayı başaranlar, yeni yayın dönemine nasıl başladı acaba?

SBT’den böyle bir çalışma yapmasını istedim.

SBT’den gelen eylül ayına dair verilere göre, TNS’nin ilk reytingleri açıklandığında da yazdığım gibi ölçülen kanalların reytinglerinde ciddi bir düşüş söz konusu. “Artık eski yüksek reytingleri kimse beklemesin” diye yazmıştım, hâlâ aynı kanaatteyim. Zaten tablo da ortada…

9 dizinin 8’inde düşüş var
SBT’nin hazırladığı listedeki 10 diziden sadece biri bu sezon yok… O da Kanal D’yi perşembe akşamlarının birincisi yapan ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’

İki liste arasındaki asıl bariz fark ne?

Ocak-haziran 2012 arasında yayınlanan ve reytingleriyle sezonun en iyi iş yapan 10 yapımı arasına giren dizilerden ilk 5’inin reytingi iki haneli… Yeni yayın döneminde bu sayı ikiye indi… 2012/1 döneminde en yüksek reyting alan dizinin ortalaması 14.13’le ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ye aitti ve dizi, açık ara birinciydi. ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ dizisi yeni yayın döneminde ortalama 4 reyting kaybetti ve birincilikten düşüp üçüncü oldu. Eski ilk 10 listesinden reytingini artıran tek dizi ‘Kurtlar Vadisi Pusu’. Dizi, bu başarısıyla 1 numaraya yerleşti. Onun dışındaki dizilerin tümü yeni yayın dönemine ciddi reyting kaybıyla girdi. Bunun anlamı şu: Geçen sezon ‘Öyle Bir Geçer Zaman Ki’ dizisine reklam verenlere Kanal D, 14 reyting üzerinden fatura kesiyordu. Şimdi durum değişti.

Asıl patron reklamcılar

Reklamcılar, bir süredir programları izleyen kişi sayısına göre para ödüyor kanallara. Çok reyting çok reklam parası, az reyting az para demek bir anlamda. Reytinglerin düşmesi, kanalların tek gelir kaynağı reklam girdisinin de ciddi ölçüde azalması demek. Bunun önüne geçmenin tek yolu, reklam fiyatlarını artırmak ki bu saatten sonra çok zor bu… O zaman tek yol kalıyor geriye, tasarruf! Çünkü bu gidişle aldığı reytinge karşılık elde ettiği reklam girdisi, maliyetinin altında kalan dizilerin devam etmesi olanaksız. Bu dizilerin ya bütçelerinden ciddi indirim isteyecek televizyon yöneticileri ya da “Buraya kadar” diyecek.

Başka yolu yok…

Dizilerin ‘altın çağı’, ilk kez ciddi bir tehlikeyle karşı karşıya…
SBT’nin ölçtüğü kanalların 2012/1 dönemindeki reyting ortalamalarıyla yeni sezona nasıl başladıklarına baktığınızda da, TV izleyicisinin alternatif kanallara yöneldiği gerçeği çıkıyor karşınıza… Ölçülen kanallardaki genel reyting kaybını başka türlü izah etmek mümkün değil çünkü.

Ali Eyüboğlu / Milliyet Cadde

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Fiyatuygun.com TR