TeknolojiYerli Dizi

YERLİ DİZİLER SOSYAL MEDYAYI SEVDİ

yerli-dizi6

Son yıllardaki sosyal medyanın yükselen bir değere dönüşmesi tüm sektörlerin dikkatini çektiği gibi dizi sektörünün de ilgisinden kaçmadı. Yapımcı firmalar çeşitli sosyal medya uygulamalarıyla avantaj hesabı yapıyorlar.

 

YERLİ DİZİLERİN TANITIM VE REKLAM ALANI TWİTTER
Sosyal medyayı kullanan diğer bir sektör ise dizi sektörü… Genel olarak Twitter’ı kullanan dizi sektörü, dizideki olaylara bağlı olarak ekranın sağ alt köşesinde bir Hashtag (#…) yayımlıyor ve bu hashtaglarle reyting ölçümü yapabiliyor.

Örnek verecek olursak Kanal D’de yayınlanan Yalan Dünya dizisinin hashtaglardan biri #pesimemafyatakilsa idi. Bu hashtag ekranın salt köşesinde aralıklarla belli bir zaman kalıyor. Bunu gören izleyenlerde #pesimemafyatakilsa bunu bunu yapardım vb. olarak twit atıyor. Böylece dizi görevlileri canlı reyting ölçümü yapmış oluyor. Atılan twitler çok fazla olursa da twit adresi TT oluyor ve diziyi izlemeyenlerde diziyi izlemeye başlıyor.

Bunun dışında birçok program sunucusu Twitter üzerinden takipçilerine programına gelecek konuklarını duyurabiliyor ve yine Twitter üzerinden konuklarına soru yöneltebileceklerini söylüyor. Böylece hem TV üzerinden hem de Twitter üzerinden programın takibi ve reklamı yapılmış oluyor.

TÜRKİYE 2011’DE İNTERNET REKLAMLARINA 721 MİLYON TL HARCADI
IAB Türkiye’nin 2011 yılında Türkiye’de internet reklamlarına yapılan harcamaların konu edildiği Dijital Reklam Yatırımları Raporu‘nda, Türkiye’de geçtiğimiz yıl internet reklamlarına toplam 721 milyon TL’nin harcandığını gözler önüne seriyor.

Regus’un araştırmasına göre ise yeni iş alanlarını ve müşterilerini internet üzerinden oluşturan firmalar, internetteki sosyal ağlar üzerinden yapılan ticaret için, pazarlama bütçelerinden %25 yer ayırıyor. Türkiye’de şirketlerin % 65’i sosyal ağları, müşterilerle temas kurmak ve yönetmek için, % 76’sı ticari amaçlı; % 58’i şirket profilindeki görsel işitsel animasyonlardan etkilendikleri için, % 10’u faydalı bilgi elde etmek için kullanıyor.

Sosyal ağların, hayatta kalabilmek ve kâr etmek için gelir modeli geliştirmeleri bir zorunluluk haline geldi. Bunun için farklı yöntemler kullanılsa da sosyal ağlar tarafından genellikle reklamlar tercih ediliyor.

490 milyon kullanıcısı bulunan Youtube da yeni reklam modelleri geliştiren sosyal ağlar arasında bulunuyor. 2011 yılının Aralık ayında pre-roll (video öncesi reklam) reklamlarını başlatan Youtube, Adweek’in haberine göre bundan böyle kanallarına sponsor alıyor.

Ayrıca markalar sponsor oldukları kanallarda Youtube’un diğer reklam modellerini de kullanabiliyor.

Yeni reklam modelinde markalara Youtube’un özgün içerikli kanallarında sponsorluk fırsatı sunuluyor. Youtube’da belirli kategorilerde özgün içerik üreten 100’e yakın kanal bulunuyor. Yaratıcı grup veya kullanıcıların tıpkı televizyon programlarındaki gibi otomobil, moda, yaşam, spor gibi konularda içerik üretip yayınlayabildikleri kanalların milyonları aşan takipçi sayıları bulunuyor.

Medyaloji.net

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu