Sinema

YERLİ FİLMLER REKOR KIRDI

Türkiye’de özellikle seyirci kitlesinin her geçen gün arttığı Sinema sektörü 2013 yılında yerli filmlerinde etkisiyle 2013’te son 30 yılın en yüksek rekorunu kırmış oldu…

2013’te Son 30 Yılın En Büyük Rekoru Kırıldı!

Türkiye’de özellikle seyirci kitlesinin her geçen gün arttığı Sinema sektörü 2013 yılında yerli filmlerinde etkisiyle 2013’te son 30 yılın en yüksek rekorunu kırmış oldu…
Dünyada özellikle geniş bir izleyici kitlesine sahip olan sinema sektörü her geçen gün önemli bir değer kazanıyor. Özellikle Hollywood yapımı filmlerin dünya çapında izlenme rekorları kırması başka ülkeleri de harekete geçiriyor. Hiç kuşkusuz bunlar arasında Türkiye’de nasibini alıyor. Özellikle son yıllarda yerli filmlerin sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. İzleyici kitlesi her geçen gün artıyor.2013’te son 30 yılın en yüksek rekoru kırılmış durumda..

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Bakanlık ve özel teşebbüslerin işbirliğiyle büyümesi hız kesmeyen sektörde, son 30 yılın en yüksek bilet satış rakamlarına ulaşıldı.
Beyazperdedeki 52 haftayı aşan vizyon yolculuğunda sinema gişelerinde, 49 milyon 580 bin bilet kesildi. Hem yerli hem de yabancı yapımların görücüye çıktığı bu sürede, bilet satışlarından 497 milyon lira hasılat elde edildi.
Sinemaseverlerin özellikle geçmişe kıyasla yerli yapımlar daha çok ilgi çekerken, yine bu yıl bir günde ortalama 138 bin kişi, zamanını sinemaya giderek değerlendirdi.

Yerli filmleri 28,5 milyon kişi izledi

Öte yandan geçen yıla oranla bilet satış sayısındaki artış ise yüzde 15 olarak gerçekleşti. Seyircinin büyük ilgisiyle karşılaşan yerli yapımlar için bu yıl 28,5 milyondan fazla bilet satıldı.

Türk filmlerinin yıllık bilet satışındaki oran tüm bilet satış rakamlarının yüzde 58’ini buldu. Bu sayede yerli sinemaya olan ilgi son 10 yılın en yüksek ikinci satış rakamına ulaşmış oldu.

Rekor komedide
2013’te en çok izlenen yapım ise yüksek bütçeli filmlerin aksine Cem Yılmaz’ın sahne gösterilerinden derlenen “CM101MMXI Fundamentals” olurken, kısa süre öne gösterime giren “Düğün Dernek” gişede Cem Yılmaz’a yaklaştı.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu