Teknoloji

Yerli ve milli mesajlaşma uygulaması PTTMessenger, WhatsApp’a rakip olacak

Dünya çağında milyarlarca kullanıcısı olan iletişim uygulaması WhatApp’a terli ve milli rakip geliyor: PTTMessenger…Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ yüzde yüz yerli ve milli WhatsApp benzeri bir uygulama geliştirdiklerini açıkladı. Milli mühendislik ile geliştirilen yeni uygulamanın adı ise belli oldu: PTTMessenger…İşte, PTTMessenger ile ilgili detaylar..

PTTMESSENGER’I BEKİR BOZDAĞ AÇIKLADI

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında yaklaşık 3,5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalar yaptı. Bekir Bozdağ, yaptığı açıklamasında  yüzde yüz yerli ve milli WhatsApp benzeri bir uygulama geliştirdiklerini kaydetti.

İsmi ‘PTTMessenger’ olarak belirlenen uygulamanın milli mühendislik ürünü olduğuna dikkat çekiliyor. Milli ve yerli olan uygulama milyonlarca kişinin görüntülü ve yazılı olarak anlık mesajlaşmasına imkan tanıyacak. PTTMessenger’ın WhatsApp’a rakip olma hedefiyle yola çıktığı öğrenildi.

ŞİFRELEME ESASINA DAYANACAK

Milli ve güvenli kurumsal anlık mesajlaşma aracı olarak da kullanılacak olan PTTMessenger’ın tıpkı Whatsapp gibi uçtan uca şifreleme esasına dayanacağı öngörülüyor. Güvenli iletişimde dışa bağımlılığı gidermek isteyen Türk hükümeti atılacak bu uygulama ile vatandaşların dosya ve medya gönderimi yapılabileceğini ve lokasyon paylaşımı gerçekleştirilebileceğini duyurdu.

İNGİLİZCE İSİM DİKKAT ÇEKTİ

PTTMessenger’ın ayrıca kurumlarda ya da milli bulut sisteminde barındırılabileceği ifade edildi. Yüzde yüz milli ve yerli olacak olan uygulamanın isminin neden İngilizce olduğu sorusu henüz yetkililere sorulmuş olmasa da uygulamanın dünya genelinde kullanımının öngörüldüğü anlaşılıyor.

Bekir Bozdağ, PTTMessenger’ın Whatsapp’tan daha güvenli olacağını dile getirdi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu