Yaşam

YÖKDİL sınavı nedir? Neden yapılıyor?…İşte 2019 yılı YÖKDİL sınav takvimi

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil yani kısaca YÖKDİL, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı koordinasyonunda Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenleniyor. Peki YÖKDİL sınavı nedir? Hangi durumlar için yapılıyor? 2019 yılı içerisinde ne zaman yapılacak? YÖKDİL sınavına başvuru için ne gerekiyor? İşte haberin detayları…

YÖKDİL NEDİR?

Alana özgü ilk akademik dil sınavı olan YÖKDİL, mevcut Yabancı Dil Sınavı’nın (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen, sosyal ve sağlık) İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça yeterliliğini belirlemeye yönelik “akademik yabancı dil sınavı” niteliği taşıyor.

YÖKDİL sınav soruları Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanıyor. Sınav organizasyonu ise Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştiriliyor.

2019 YILINDA YÖKDİL SINAVI NE ZAMAN OLACAK?

YÖKDİL sınavının tarihi belli oldu. Şu günlerde “YÖKDİL başvuruları ne zaman başlayacak?” sorusu oldukça merak ediliyor.

Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının 2019 etabı için sınav ve başvuru tarihi belli oldu.  Buna göre Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) Sınavı başvuruları, 30 Ocak-8 Şubat’ta yapılabilecek. Türkiye genelinde 30 ilde yapılacak sınava, “yokdil.yok.gov.tr” adresinden başvurulabilecek.

6. YÖKDİL SINAVI 10 MART’TA YAPILACAK

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK) yapılan açıklamaya göre, 6. YÖKDİL Sınavı, 10 Mart 2019 Pazar günü, 30 il ve 35 sınav merkezinde, saat 14.00’te, tek oturum halinde gerçekleştirilecek. Sınav başvuruları, 30 Ocak 2019-8 Şubat 2019 tarihleri arasında, “yokdil.yok.gov.tr” internet adresi üzerinden alınacak.

Sınav, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında, İngilizce, Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinde yapılacak.

YÖKDİL Sınavı’na, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim, TUS, DUS, EUS ve doçentlik sınavına girecek adaylar katılabiliyor. Akademik yükseltmelere katılacak adaylar da sınava girebiliyor.

Geçtiğimiz yol YÖKDİL sınavı 22 Eylül’de gerçekleştirilmişti. Sınav sonuçları ise 12 Ekim 1018 tarihinde açıklanmıştı.

YÖKDİL Sınav Merkezleri Hangi İllerde Bulunuyor?

YÖKDİL Sınavı, 30 ilde, toplam 35  sınav merkezinde gerçekleştiriliyor. Adaylar, sınav başvuru sürecinde yalnızca 1 sınav merkezi tercihinde bulunabiliyor. Adayların atandıkları sınav merkezleri değiştirilemiyor. Bu nedenle, sınav merkezinin doğru tercih edilmesi adayların sorumluluğunda olup, başvuru sürecinde tercih işlemi adaylar tarafından dikkatle yapılması gerekiyor.

Mücbir sebeplerle farklı sınav merkezleri tanımlanabilir, ek yeni sınav merkezleri açılabilir veya mevcut sınav merkezlerinden bazıları iptal edilebilir. Gerekli durumlarda (kapasite aşımı, sınav merkezi iptali vb.) adaylar tercih ettikleri sınav merkezinden farklı bir sınav merkezine atanabilir.

İşte YÖKDİL sınavlarının yapıldığı iller ve de merkezler:

 1. Adana
 2. Ankara – 1 (Çankaya)
 3. Ankara – 2 (Yenimahalle)
 4. Antalya
 5. Aydın
 6. Bursa
 7. Çanakkale
 8. Çorum
 9. Denizli
 10. Diyarbakır
 11. Edirne
 12. Elazığ
 13. Erzurum
 14. Eskişehir
 15. Gaziantep
 16. Hatay
 17. İstanbul – 1 (Kadıköy/Maltepe/Ataşehir)
 18. İstanbul – 2 (Bakırköy/Bahçelievler)
 19. İstanbul – 3 (Beşiktaş/Sarıyer)
 20. İstanbul – 4 (Şişli/Beyoğlu)
 21. İstanbul – 5 (Fatih/Zeytinburnu/Esenler)
 22. İzmir
 23. Kars
 24. Kayseri
 25. Konya
 26. Malatya
 27. Mersin
 28. Muğla
 29. Sakarya
 30. Samsun
 31. Sivas
 32. Şanlıurfa
 33. Trabzon
 34. Van
 35. ​Zonguldak

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu