Yerli Dizi

Yönetmen Murat Saraçoğlu Karagül için ne dedi?

Fox TV’nin başarılı dizisi Karagül’ün yönetmeni Murat Saraçoğlu, Karagül’e dair önemli açıklamalar yaptı.

Demokrathaber adlı internet sitesine konuşan Saraçoğlu, Karagül’ün başarısındaki sırrı açıkladı. Karagül’ün Türk izleyicisi tarafından beğenilmesinin nedenlerini detaylarda aramak gerektiğini ifade eden Murat Saraçoğlu bu konuda şunları söyledi: “Karagül’ün başarısını yapımcıdan başlayarak doğru ekibi oluşturmakta bulabiliriz. Ne bir eksik ne de fazla; bütün birimler ruhunu kattı bu diziye. ‘Nasıl olsa bir ağa dizisi çekiyoruz’ diye düşünüp işin kolayına kaçmadık. Her detaya günlerce kafa yorduk. Kendal’ın teknesinden, Ebru’nun fularına, Asım’ın vücut dilinden, konaktan çıkınca ne tarafın Halfeti ne tarafın fabrika yolu olduğuna kadar.”

KARAGÜL’DE RÜYA SAHNELERİNİN ETKİSİ NEREDEN GELİYOR?

Karagül’deki rüya sahnelerinin etkinliği konusunda da konuşan Saraçoğlu, özellikle Karagül’de dikkat çeken rüya sahneleri için; ” Karagül rüyalarına kafa yormayı ekip olarak çok seviyoruz. Ama itiraf edeyim böyle bir konseptte fantastik öğeler kullanarak mana oluşturmaya çalışmak büyük riskti. Aslında bırakın rüyaları Karagül’ün senaryosundan yükselen manayı yorumlamaya çalıştığımız görsel dilin totalinde bu risk vardı. Yüksek kareler, rüyalar, efektler, müzikteki senfonik anlayış seyirciyi yabancılaştırabilecek şeyler. Ama öyle olmadı. Karagül bu anlamda ‘dozlar’ dizisidir.”

“SİNEMADAKİ SİSTEME KARŞIYIM”

“Türk filmleri kendi ülkesinde yeterince itibar görmüyor sanki, seyirci filmin farkına varmadan bir bakıyorsunuz, film vizyondan kalkmış. Bizde neden tanıtım ve dağıtımda bu kadar tekelcilik var?” şeklindeki bir soruya ise “Dağıtımcılar basit bir yaklaşımla filmin ne olduğuna değil tıpkı bir süpermarketin rafında bekleyen konservelerde olduğu gibi kimlerin daha çok bu ürünlere rağbet ettiğine bakıyorlar. Bu tek tip ve sadece satıştan ibaret sisteme karşıyım. Alternatif mecralar ve dağıtım ağları oluşturulmalı. “Başka Sinema” organizasyonu bu alternatif için güzel bir girişim.” diye cevap verdi.

KARAGÜL 42 ÜLKEYE SATILDI

Sektördeki yasal boşlukların neden olduğu yanlışlara da dikkat çeken Murat Saraçoğlu, sektörün birşeyleri değiştirebilmesi için bir araya gelmenin şart olduğu söyledi. Saraçoğlu’nun bu konudaki düşünceleri şöyle:” Kanunla ilgili büyük sıkıntılar var ama temelde hepimizin bir araya gelmesi şart. Hatta öyle olmalı ki sektör sezonun en verimli döneminde yayını durdurmalı. Ama bütün herkes. Yoksa bir şey değişmez. Güzel gelişmeler var ama kimse yerinden kıpırdamadığı için sonuca yürünemiyor. Karagül 42 ülkeye satıldı ve oralarda da raiting rekorları kırıyor. Ama örneğin benim buralardan kazancım sıfır lira.”

 

 

Etiketler

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı