ManşetReklam

YOUTUBE MESSİ VE BRAYNT’LI THY REKLAMINI YILIN REKLAMI SEÇTİ

Reklamcılık sektörünün en heyecan verici etkinliği Cannes Lions’a günler kala YouTube yılın en popüler global video reklamlarını açıkladı. Listenin ilk sırasında ise göğsümüzü kabartan bir isim var: Türk Hava Yolları’nın Kobe ve Messi’li reklamı!

Markalar, reklamcılar ve ajanslar için yılın en prestijli ve en önemli etkinliği olan Cannes Lions 2014′e geri sayım heyecanla devam ederken YouTube “Cannes Leaderboard” adı altında yılın en iyi reklamlarını ödüllendirdiği listesini yayınladı.

2013′ün Mart ayından 30 Nisan 2014′e kadar olan dönemde en fazla izlenen videoları global olarak sıralayan YouTube, böylelikle yılın en viral videolarını da ortalığa döktü. Sıralama kriterini izlenme sayıları ile reklamlardan gelen izleme ile organik izlemelere oranına göre belirleyen YouTube’un bu seneki lideri ise hepimizin yakından tanıdığı Türk Hava Yolları.

Hatırlanacağı gibi ilk olarak geçtiğimiz senenin sonunda yayınlananTHY reklamı, “Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout” NBA yıldızı Kobe Bryant ile Arjantinli futbol devi Messi’nin İstanbul’da sonlanan macerasını ekranlara taşıyarak uluslararası alanda da büyük ses getirmişti. Reklamda Kobe ve Messi Moskova’dan, Pekin’e, Maldivler’den Cape Town’a dünyanın dört bucağını gezerken gittikleri yerden birbirlerine selfie’ler – özçekim de diyebiliriz artık buna – gönderiyorlar ve videonun sonunda İstanbul’da buluşuyorlar.

THY’nin sunduğu seyahat genişliği ve konforu vurgulamak isteyen reklam, hem iki dünya yıldızını bir araya getirerek hem de selfie gibi günümüzün en popüler öğelerinden birini reklamın merkezine taşıyarak viral olmak yolunda ilk adımını atmıştı. YouTube’un bunu onamasıyla da yılın en viral reklamı olarak THY, global markalara fark atmış oldu.

YouTube’un yılın popüler reklam videoları listesinde dikkat çeken tek şey bu değil. Her ne kadar THY ilk sıraya yerleşerek ünlü global markaları sollasa da listenin 10.sırasında yine bizden bir reklam daha yer alıyor. Cornetto’nun Yalın’lı “Keyfi Yolunda, Aşkı Sonunda” reklamı da yılın en viral videoları listesinde yüzünü gösteriyor. Böylelikle yılın en viral reklamları listesine 2 Türk marka girerek Türk reklamcılık sektörünün başarısını pekiştiriyor.

Sosyalmedya.co/Duygu Arslan

YouTube’un Cannes Leaderboard listesinde yer alan reklamların tamamını ise şöyle sıralanıyor:

1. Turkish Airlines “Kobe vs. Messi: The Selfie Shootout” (137,471,078 izlenme)

2. YouTube “Rewind: What does 2013 Say?” (96,471,511 izlenme)

3. Wren “First Kiss” (81,368,844 izlenme)

4. Volvo Trucks “Epic Split featuring Jean Claude Van Damme” (72,237,774 izlenme)

5. Budweiser “Puppy Love Super Bowl Ad” (50,345,059 izlenme)

6. Nike Football “Winner Stays featuring Cristiano Ronaldo” (55,793,260 izlenme)

7. Pantene Philippines “Labels Against Women” (46,182,948 izlenme)

8. Google “Google Zeitgeist: Here’s to 2013″ (31,356,432 izlenme)

9. Save the Children UK “Most Shocking Second-A-Day Video” (30,206,406 izlenme)

10. Cornetto Turkey “Yalın – Keyfi Yolunda, Aşkı Sonunda” (29,829,294 izlenme)

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu