MüzikYoutube

YouTube telif konusundaki o politikasından vazgeçiyor

YouTube, telif hakkları konusunda değişikliğe gidiyor. Müzik yayıncılarının, içerik üreticilerinin gelirlerine göz dikmesi nedeniyle şikayetleri dikkate alan YouTube telif hakkı politikasında değişikliğe gidiyor.

Önceki sisteme, bir müzik yayıncısı, gelir elde eden bir videoda ona ait bir müzik parçası tespit ederse, içerik üreticisinin gelirlerine el koyuyordu. Bu müzik parçasının içerik üreticisi tarafından bilinçli kullanılması da gerekmiyordu. Videoyu çektiği ortamda arka plandan duyulan bir şarkı, oradan geçen bir otomobilden duyulan 1-2 saniyelik müzik bile içerik üreticisinin gelirlerini kaybetmesine neden oluyordu.

Müzik yayıncılarının bu şekilde YouTube içerik üreticilerinin cebinden 3 milyar dolar geliri kendi kasalarına aktardıkları ortaya çıkınca, YouTube adaletsiz bulduğu bu sistemi değiştirme yoluna gidiyor.

Yeni telif politikasına göre, müzik yayıncısı içerik üreticisinin gelirine el koyamayacak ancak içinde ona ait telifli müzik eserlerinin yer aldığı videoları yayından kaldırtabilecek. Bunun için de ilgili şarkının videonun hangi saniyelerinde geçtiğini tam olarak belirtmesi gerekecek. Uzmanlar, YouTube’da artık daha fazla “silinen video” problemiyle karşılaşılabileceğine işaret ediyorlar.

Mitos

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu