Sosyal MedyaTeknoloji

YouTube Tik Tok’un önünü almak için harekete geçti

Video paylaşım platformu YouTube, TikTok ile rekabet edebilmek için Shorts içerik üreticilerine reklam geliri sunma kararı aldı. Son yıllarda Tik Tok’un kullanıcı sayısındaki müthiş artış YouTube’e hamle yapmak zorunda bıraktı.

Teknoloji devi Google bünyesinde faaliyet gösteren dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, Shorts içerik üreticilerinin reklam geliri üzerinden kazanç sağlama imkanı sunacak.

Reuters’ın haberine göre YouTube, 2023’ün başlarında kısa videoların paylaşıldığı Shorts’n içerik üreticilerinin de reklam gelirinden pay almaya başlayacağını duyurdu.

Daha önce kısa video paylaşım platformları Vine ve TikTok’ta benzeri bir uygulamaya başvurulmamıştı.

YouTube, gelir paylaşımı programıyla 90 gün içinde Shorts’ta 10 milyon izlenme alan içerik üreticilerine gelir sağlama başvurusu hakkı verecek.

İÇERİK ÜRETİCİLERİNE AYRILAN PAY YÜZDE 45

Bununla birlikte Shorts’ta paylaşılan içeriklerde de diğer video paylaşımları gibi reklamların çıkması bekleniyor. Platform, içerik üreticilerine reklam gelirinden yüzde 45’lik bir pay vermeyi planlıyor.

YouTube’un söz konusu hamlesi, TikTok ile arasındaki rekabette önemli bir adım olarak öne çıkıyor.

Geçen yıl YouTube’dan en fazla gelir kazanan ‘Mr. Beast’ takma adlı Jimmy Donaldson, 54 milyon dolar net kazanç elde ederken, TikTok kanalında sadece 15 bin dolar kazanabilmişti

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu