Medya

Youtube’da gençler ve çocukları bekleyen tehlike

Youtube’un özellikle genç ve çocuklar için daha fazla vakit geçirdikleri mecra olduğunu artık bilmeyen yok. Çok farklı türden içeriklerin neredeyse hiçbir filtreden geçirilmeden izlenebilir hale gelmesi ebeveynler açısında riskli bir durum oluşturuyor. Star.com.tr yazarı Ömer Ekinci, bugünkü yazısında çocukları ve gençleri Youtube’da bekleyen tehlikeli durumları yazdı.

YOUTUBE’DA SAKINCALI İÇERİKLER

Ekinci, Youtube’da üretilen videoların içeriklerinde oldukça sakıncalı ve riskli mesajların yer verildiğine dikkat çekti.

 Özellikle 2 – 12 yaş arası çocukların Youtube içeriklerinin tüketicisi konumunda oldukları gerçeği kendisini belli ediyor. Youtube için üretilen içeriğin büyük çoğunluğu kız çocuklarına yönelik olduğu kabul ediliyor. Kız çocuklarına özel evcilik, makyaj, el becerisi içerikleri hazırlanırken erkek çocuklara sunulan içerikler yeni oyuncakların, savaş oyunlarının tanıtımından veya ilginç, şaşırtıcı bilgilerden oluşuyor.

Öte yandan youtube’a yüklenen şarkı videolarındaki şarkılar içerdikleri mesajlar açısından oldukça tehlikeli olabiliyor.

İşte, Ekinci, böylesi bir örnekten hareket ederek anne ve babaları uyarıyor. İşte, Ömer Ekinci’nin Youtube’daki tehlikeye dikkat çeken yazısından bir bölüm:


 

Youtube’da siz gayet aklı başında içerikler izliyor olabilirsiniz.

Peki evdeki genç, ergen kardeşiniz / çocuğunuz neler izliyor?

Nelerle, kimlerle, hangi mesajlarla karşı karşıya kalıyor, biliyor musunuz?

***

Ceyhan Prensi ismiyle Adana’da bir grup genç isyan dolu şarkılar besteliyor, amatör kamerayla ve kendi imkanlarıyla videolar çekiyorlar.

Sadece Youtube’da değil, ama en çok youtube’da dönen, hatta sadece tek bir hesaptan toplamda 19 milyondan fazla kez tıklanmış bir şarkıları var.

Şarkının adı “Sen parfüm, ben esrar kokarım”.

Sadece bir bölümünü okumanızı istiyorum.

“Sevme kızım beni. Ben bir serseriyim. Esrar ve duman kokarım. Ben şarkı-türkü bilmem. Esrar sararım, kova yaparım. Sen bara diskoya gidersin, ben sokağa çıkarım. Ellerini verme güzelim, cigara diye tutarım. Sen yatakta yatarken ben sokakta kalırım. Sen saat 10’da , ben şafakta kalkarım. Sen parfüm, ben esrar kokarım. Randevu verme güzelim, ben o saatte harman olmuşum.”

Sadece bir paragrafta, altı satırda tam altı kez uyuşturucu vurgusu.

Anneler-babalar, çocuklarınız odasında, kapalı kapılar ardında neye özendiriliyor, nelerle karşı karşıya geliyor, farkında mısınız?

***

Elbette kelimenin tam manasınla bir sosyolojik araştırma konusu.

Sadece Ceyhan Prensi sayfasından 19 milyon kez izlenen bu videoların başka başka sayfalardaki izlenmeleri de sayarsak 30 milyondan fazla izlendiği aşikar.

Yani 13-14 yaşından 20-21 yaşı aralığındaki gençlerin sayısını 10 milyon olarak alsak bile, neredeyse her genç üçer kez izlemiş.

Bu videoyu ilk kez izleyen 13 yaşındaki bir genç kova nedir, esrar nedir, cigara nedir, kubar nedir, bunları merak edecek, araştıracak, hele bir de sokaktan birine sorarsa “gel göstereyim” demeyeceğinin garantisi yok.

Durum bu kadar vahim.

Açık çağrı yapıyorum, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı duysun bu sesi.

Yetkililer bu şarkılardan, bu sözlerden, bu müzik gruplarından haberdar mı?

O şarkıları yapan gençler davet edilip konuşulmalı belki de, bu yapıldı mı?

Normalde elli tane yayın ilkesi bulunan, eften püften sebeplerden video kaldıran Youtube’da bu şarkılar nasıl 30 milyon kez izlenebiliyor?

Mesele çok ciddi.

Gençlerle, gençlikle ilgilenen herkes bu videoları not alarak izlemeli. Siyasi partilerin gençlik kolları yöneticileri, gençlik STK’larının yöneticileri, gençlik ve spor il müdürleri, rehber öğretmenler, okul müdürleri, belediye başkanları, yöneticileri gibi gençlikle temasta olan tüm yetkililerin bu videoyu bu yazıyı okumadan çok daha öncesinden görmüş olmaları gerekirdi. Eğer bu yetkililerden biriyseniz ve bu şarkıyı bu yazıdan öğrendiyseniz bir yerlerde bir hata var demektir.

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu