TeknolojiYoutube

YouTube’dan kanal sahiplerini üzen haber…Gelir kaybına neden olacak

Google, ABD’de izlenebilen ve ülke dışında içerik üreten Youtuber’lardan vergi alınacağını duyurdu. Karardan, Türkiye de dahil olmak üzere küresel olarak yayın yapan pek çok Youtube kanalının etkileneceği bildiriliyor.

YOUTUBE’UN VERGİ KESİNTİSİ GELİR KAYBINA NEDEN OLACAK

Bununla birlikte, içerik üreticilerinin vergi bilgilerini 31 Mayıs 2021’e kadar paylaşmaları, aksi takdirde gelirlerinin yüzde 24’üne kadar kesilebileceği ifade edildi.

Google, ABD dışında yaşayan Youtuber’lara bir e-posta gönderdi. Yapılan açıklamada, “Size ulaşıyoruz, çünkü Google bu yılın sonlarında (Haziran 2021 gibi erken bir tarihte) ABD dışındaki içerik oluşturuculara yapılan ödemelerde vergi kesintisi yapacak.

KÜRESEL SEYİRCİLERDEN GELEN GELİRİN YÜZDE 24’Ü ALINABİLİR

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, varsa, düşülecek doğru vergi miktarını belirlemek için vergi bilgilerinizi AdSense’e göndermenizi isteyeceğiz. Eğer, vergi bilgileriniz 31 Mayıs 2021’e kadar sağlanmadıysa, Google’ın dünya genelinde toplam kazancınızın yüzde 24’üne varan oranda kesinti yapması gerekebilir” denildi.

YouTube’un vergileri işleme biçimindeki bu değişiklik, özellikle ABD İç Gelir Yasası’nın 3. Bölümü kapsamındaki yasalardan kaynaklanıyor. Google’ın, ABD dışındaki para kazanan tüm içerik oluşturuculardan vergi bilgileri toplama ve ABD’deki izleyicilerden gelir elde edildiğinde vergi ücretini almak gibi bir sorumluluğu bulunuyor. Bununla birlikte, bu durum, tüm gelirin etkilenmeyeceği, yalnızca ABD’deki izleyicilerden kazanılan paranın etkileneceği anlamına geliyor.

YENİ SİTEMDE NE KADAR KESİNTİ YAPILACAK?

Örnek vermek gerekise, Türkiye’de içerik üreten bir kişi geçen ay bin dolar kazandığını varsayalım, nu gelirin 100 doları ABD’li izleyicilerden gelmiş olsun. Eğer içerik üretici vergi bilgilerini göndermezse, vergi oranı toplam kazancın yüzde 24’üne kadar çıktığı için nihai kesinti 240 ABD doları olur.

Öte yandan, eğer söz konusu Youtuber, vergi bilgilerini Google ile paylaşırsa, vergi kesintisi 30 dolar olacak. Bunun nedeni, vergi oranının ABD’deki izleyicilerden elde edilen kazancın yüzde 30’u olması.

Bu değişiklik ABD’deki içerik oluşturucuları etkilemeyecek, ancak dünyanın geri kalanını etkileyecek. YouTube’un Mayıs ayı sonuna kadar güncellenmiş vergi bilgilerine ihtiyacı var, aksi takdirde yüzde 24’lük bir kesinti yapılacak ve bu, açıkça, geçimini sağlamak için platforma güvenen birçok kişi için zararlı olacak.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu