İnternetTeknoloji

Youtube’dan para nasıl kazanılır?…”Youtuberlar” ne kadar para kazanıyor?

Son zamanların internet dünyasında en çok sorulan sorular; “Youtube para kazandırıyor mu?” ya da “Youtube ne kadar para kazandırıyor?” soruları… Youtube’da para kazanmak için videoların ne kadar gösterim alması gerektiği konusu da yine merak edilen konular arasında. Youtube’da hangi yollardan para kazanılıyor… İşte konunun detayları:

YOUTUBE’DAN PARA KAZANMA YOLLARI

Youtube’da üç yoldan para kazanmak mümkün olabiliyor.

1- Kendi Youtube kanalınızı Adsense’e bağlama: Youtebe kanalınızı Adsense’e bağladığınızda yüklediğiniz videolarda Adsense reklamları çıkmaya başlıyor. Bu reklamların tıklama başına kazançları değişebiliyor. Bazı reklam verenler birim başına daha fazla ödemeyi göze alıyorken bazıları daha az ödüyor. Örneğin bir şirket reklamının tıklanmasına 1 TL. ödemeyi taahhüt ederken başka bir şirket 10 kuruş ödüyor. Ortalama olarak söylemek gerekirse her 100 bin izlenmede 80 ile 100 TL. arasında bir para kazanılabiliyor. 1 milyon izlenmeye ulaşıldığında ise yaklaşık 9oo TL. gibi bir para kazanılıyor.

YOUTUBERLAR NE KADAR KAZANIYOR?

Türkiye’nin en büyük kişisel Youtube kanalının kurucusu genç Youtuber Enes Batur, hergün kanalına video yüklemesiyle biliniyor. Enes Batur’un kanalından yayınladığı videolar 900 bin- 1 milyon izlenme rakamına ulaşıyor. Eğer Enes Batur’un kanalı Adsense’e bağlı olsa Batur bu izlenmelerden video başına yaklaşık 900 ile bin lira kazanıyor olacaktı.

Enes Batur’un Youtube kanalı partnere bağlı olduğu için aylık mesela, yüzde 20’sini partnere vermiş olsa her videosundan günde 600 ya da 700 TL. gibi bir para kazanması mümkün olabiliyor. Günlük 600 TL. kazandığını varsayarsak yaklaşık 20 bin lira civarında aylık bir kazanç elde ediyor.

2. Kendi Youtube kanalınızı partnere bağlama: Youtube’da partnerler kanalınızın daha fazla izlenmesini, daha fazla kişiye ulaşabilmenizi sağlıyor. Bunun karşılığında da sizden yüzde 20-30-40 gibi değişik oranlarda aylık komisyon alıyor.

3. Ürün yerleştirme-ürün reklamı: Bu üçüncü yöntem Youtube’da en çok kazandıran asıl yöntem bu. Örneğin, Youtube’da bir makyaj kanalınızın olduğunu varsayın 80 bin 100 bin, 200 bin izlenmelere ulaşıldığında hemen makyaj-kozmetik sektörünün önde gelen şirketleri kanal sahibini buluyor ve ürün yerleştirme yoluyla ürünlerin tanıtımı-reklamı yapılıyor. Bunun karşılığında da şirketler kanal sahibine hatırı sayılır miktarda para ödüyor. Ödenen paralar video başına duruma göre 5 bin ya da 10 bin TL. olabiliyor.

Ürün yerleştirmeye örnek olarak video çekiminiz sırasında hemen arkanızda görünebilecek bir tablo ya da ticari satışı mümkün olan herhangi bir objeyi koymak yeterli olabiliyor. Yeter ki ekranda net olarak görünebilsin o obje. Bu şekilde ürün yerleştirmeden de para kazanılıyor.

KAYNAK: Beyhan Uğur

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu