GündemSosyal Medya

Youtube’dan tehditler savuran Müslüman düşmanı Kanadalı’nın cezası belli oldu

 Youtube üzerinden yayınladığı videolar ile her hafta bir Müslüman öldüreceğini duyuran ve Müslümanları tehdit eden o tehditlerinde bulunan 25 yaşındaki Kanadalı Jesse Pelletier’ın cezası belli oldu..

2015 yılında Paris’te düzenlenen ve 132 kişinin ölümü ile sonuçlanan saldırı sonrasında Müslümanlara yönelik tehdit içerikli videolarını Youtube üzerinden yayınlamasının ardından yargılanmaya başlanan Jasse Pelletier ne kadar ceza aldı?  Maskeli bir şekilde çektiği videolarda hükümetin Müslüman ve Araplar konusunda birşey yapmaması durumunda kendisini harekete geçeceğini ve her hafta bir Müslüman veya Arap öldüreceğini söyleyen Pelletier, Mahkemede yaptığı davranıştan dolayı büyük bir pişmanlık duyduğunu ve tutuklu kaldığı dönemden bu yana da iyi bir kişi haline geldiğini belirtti.

Sözlerinden dolayı suçlu olduğunu kabul eden ve mahkemede özür dileyen Pelletier’e hakim önce 2 yıl hapis cezası verdi ancak daha sonra bu cezayı sanığın pişman olması ve iyi halini göz önünde bulundurarak 18 ay gözetim ve 100 saat kamu hizmetine çevirdi. Mahkemeden sanığın avukatının, müvekkilinin uyuşturucu ve alkol kullanmayı bıraktığını ifade etmesi de kararın üzerinde etkili oldu.

Bununla birlikte davanın hakimi sanığın sosyal medya üzerinden video yayınlamasına da yasak getirerek sanığın bu hükümlere uymaması halinde 2 yıl hapis yatacağını belirtti. Edinilen son bilgilere göre Jesse Pelletier’in psikolojik tedavi göreceği de belirtiliyor.

Başa dön tuşu