İnternet

Youtuber çocukları ileride bekleyen tehlike

Youtube’da çocukların anne veya babaları ile birlikte çektikleri videolar, yeni bir tartışma başlattı. Yüksek izlenme oranları yakalayan ve özellikle hedef kitlesi çocukların olduğu videolar için uzmanlardan uyarı geldi. Uzmanlara göre bu tarz videolarda yer alan çocuklar ileri yaşlarda narsist bir kişiliğe sahip olabilir.

Karar’dan Işıl Çalışkan’ın haberine göre son dönemde özellikle Youtube’da videolarıyla öne çıkan çocukların anne ve babalarını yakından ilgilendiriyor.

Son dönemde reklam sektörünün yeni trendi: Youtuber çocuklar yani sosyal paylaşım sitesi Youtube’da belli bir kitleye hitap eden ve Youtube ile iş ortaklığı yapan çocuklar. İzlenme sayıları 2 ila 4 milyon arasında değişen Oyuncak Abi, FurkanYamanHD, OyuncaxTV gibi Youtube kanalları, sayısız reklam içeriğine sahip. Bu içeriklerde özellikle çocuğuyla birlikte ürün tanıtımı yapan aileler dikkat çekiyor. İçeriğin zararlı olmadığını düşünen aileler çocuklarına belli bir sınır çizmezken, uzmanlar para kazanmak için kullanılan çocukların psikolojisi için uyarıyor.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, 0-6 yaş grubu çocukların bu videoların oyun olarak algılandığını belirterek şunları kaydetti: “Bir çocuk için oyun, erişkinin çalışma hayatıyla eşdeğerdir.

Erişkinin çalışma hayatı tehlikeli boyuta ulaştığında nasıl ruh sağlığı etkileniyorsa çocukların oyundaki hayal dünyası da benzer riskler taşır. Çocukların bu tarz videolarda oynatılırsa ileriki yaşlarda narsist olabilir.” Söz konusu videoların sınırlı olarak çekilebileceğini söyleyen Tarhan “Durum yaygınlaşırsa; çocuklar pazarlama sektörünün kurbanı olur.” dedi. Çocukların bu videolara bağımlı olmasını ise çocuğun kendisini ekranda görmesiyle bağlantılı olduğunu ifade eden Tarhan, izlenme duygusunun psikolojik bir ihtiyaç söyledi.

Çocuk ve ergen psikiyatrisi Hülya Bingöl ise çocukların medyada meta olarak kullanılmasını çocuk psikolojisi açısından desteklemediğini belirterek “Çocuğa ebeveyni tarafından marketlerde bir kapışma sunması oyun değildir. Markete sokulup eline verilen parayla aburcubur alması bir çocuğa keyif vermez” dedi. Bingöl, çocuğun ilerleyen yaşlarda bu görüntülerden pişman olabileceğini söyleyerek şunları kaydetti: “Maalesef medyadaki görüntüleri silmek mümkün olmadığından böyle durumlarda önce çocuğun fikri sorulmalı ama yine de çocuk anne ve babasını koruması altında olduğundan aile sorumluluğu üstlenmeli.” İzleyen çocuklar açısından da görüşlerini paylaşan Bingöl “Onlar da yaşıtlarından kuşkusuz etkileneceklerdir” diye konuştu.

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Ahmet Çevikaslan “Bu tür videolarda izin veren anne babaların etkisi büyük. Çocuklar, bu tarz videolarda anne ve babanın izniyle oynatılıyorsa; çocuk oyuncularla ilgili mevzuata göre muamale görmeli. Oynayan çocuk durumun farkında ise herhangi bir etkisi olacağını sanmıyorum” dedi.

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.
Başa dön tuşu