Gündem

Ekşi Sözlük yazarları Erdil Yaşaroğlu’nu kızdıracak! Kendisi telif ödemeden karikatür yayınlamış!

Açtığı yüzlerce telif davası nedeniyle büyük tepkilerin hedefindeki isim haline gelen ünlü karükatürist Erdil Yaşaroğlu’nun geçmişte Komikaze adlı web sitesinde yayınladığı bazı karikatürler için telif ödemediği ortaya çıktı. Konu Türkiye’nin en büyük sözlük platformu olan Ekşi Sözlük’te gündem yapıldı.

Karikatüristler Selçuk Erdem ve Serkan Altuniğne ile birlikte açtıkları yüzlerce telif davası nedeniyle zor günler geçiren Erdil Yaşaroğlu, özellikle Ekşi Sözlük ve Twitter platformlarındaki ağır yorumlar ve tepkilerden yakasını kurtaramıyor: Yaşaroğlu ve arkadaşlarına yönelik mevcut telif kanunu manipüle ederek kendi çıkarları doğrultusunda para kazanma gayesiyle kullandıkları yolundaki suçlamaların ardı arkası kesilmiyor.

Öte yandan küçük-büyük ticari ya da ticari olmayan pek çok internet sitesine yönelik telif davası açan karikatüristlerden Erdil Yaşaroğlu’nun zamanında telifini ödemediği başkalarına ait olan karikatürleri web sitesinde yayınladığı ileri sürüldü.

Konu, Ekşi Sözlük yazarları tarafından link link verilerek gündeme getirildi.

“Divit” adlı Ekşi Sözlük yazarı geçtiğimiz günlerde ilginç bir “entry” paylaştı. İşte, Erdil Yaşaroğlu hakkında paylaşılan o açıklama:


******************

“gencler hatirlamaz, erdil saglam telifciydi eskiden.
telifci derken milletin eserini kendi sitesine koymak konusunda cok iyiydi 🙂

baskalarinin milyonlarca eserlerinden olusan toplama bir sitesi vardi. zaten bu site sayesinde meshur oldu da tanidiniz.

o zamanlar internet zaten 3-5 siteden olustugu icin butun turkiye bunun sitesine giriyordu. orana vursan instagrami hatta google’i sollar.
hepsi dava acsa milyar dolarlik tazminat odemek zorunda kalirdi. ki kendisi telif konusunda cahil de degildi, bilmeden yaptim da yemez.

aha bu da link girin kendiniz bakin.
gazetelerden tut fotolara kadar ne varsa koymus sitesine.

bakin bu telifini odemedigi gazete haberi

https://web.archive.org/…ano=1&order=0&komikaze=net

bakin telifini odemedigi bir karikatur

https://web.archive.org/…ano=1&order=0&komikaze=net

telifi odenmemis baska bir karikatur

https://web.archive.org/…ano=1&order=0&komikaze=net

yanlis anlasilmasin arayip bulmadim rastgele 3 linke tikladim 2 tanesi telifi odenmemis eser cikti.

cogu yabanci, milyon tane eserden para kazandi yillarca. bu site sayesinde hem hit kazandi hem tanindi. taninmasi sayesinde televizyonlardan is aldi.
dusunun google bile yoktu o zamanlar, adres cubuguna komikaze yazip giriyorduk.

simdi telif pesine dusmesi komik.
internette dava acilacak tek kisi varsa bu da kendisidir. turkiye’nin acik ara en buyuk toplama sitesi kendisine aitti.
bu sitenin 20 yildir acik oldugunu dusunurseniz biriken tazminatla ulke kurulur.

bak kardes ben milyon tane eserin hepsine telifimi odedim diyorsa bu entry’nin basili halini yerim, kendisinden de ozur dilerim 🙂

KAYNAĞI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

***************

“Antreman Koçu Münir Bey” adlı bir başka Ekşi yazarının Erdil Yaşaroğlu ve ekibinin genç karikatüristlere yönelik tavrını eleştirdiği paylaşım da dikkatlerden kaçmadı.  Yazar, Erdil Yaşaroğlu’nun Komikaze zamanında gençlerin hakkını yediğini ileri sürdü ve oldukça ilginç bir açıklamaya imza attı:


“kendisinden inanılmaz derecede kötü iş yapıp bağlantılarıyla müdür olmuş uyuz yönetici havası aldığım kişi. telif davasından bağımsız bunu hep yazmak istemiştim aslında, pengueni düzenli aldığım dönemlerde bu adama bütün arka sayfayı nasıl vermişler diye çok şaşırmıştım başta. sonradan anladım ki karikatür endüstrisini eline geçirip niteliğinden ziyade insanların muhtaç olmasından beslenen tipik şark tüccarı kendisi. erdil yaşaroğlu gibi tipler oğuz aral gibi bir efsanenin mirasının üzerine son toprağı atmış jenerasyonun temsilcileri. ne yeni karikatüristlere abilik yaptılar ne maddi açıdan haklarını verdiler. hevesle dergiye çizdiğini getirip yayınlatan çocuklara anca yol masrafına yetecek verdikleri paralarla kendilerinden sonraki nesli karikatüre küstürdüler. en sonunda da zaten karikatür endüstrisinden yağmalayabildiklerini yağmalayıp kapatıp gittiler. karikatür kendisi için araç olarak kullanan bu ve saz arkadaşları yüzünden türkiyede karikatür sanatı için umut sarıkayanın keyfine esip de üç senede bir çıkartacağı dergiden başka bir şey kalmadı.

yukarıda yazılmış zaten mevzu dürüstlükse gel kardeşim kamikaze.com’da senelerce paylaşıp emekleri üzerinden para ve ün kazandığın karikatüristlerin telifini öde. hukuk açısından saçma sapan 1000 takipçili sayfalardan para koparmanda sorun olmasa da etik olarak erdil yaşaroğlu’nun özgeçmişine sahip birinin buna hakkı yoktur.

KAYNAĞI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

**************************

Bir başka Ekşi Sözlük yazarı “Roethlisberger”in Yaşaroğlu hakkındaki “entry”si de oldukça ilginçti:


“ben sadece 3-5 binlik icra dosyalarından bunalıma girip saçma sapan ek para kazanma derdine düşüp beynimi kemireyim elin adamları da hiçbir şey yapmadan bi halta benzemeyen iki kalem çiziğiyle milleti ezerek kaldırsın paraları. olaya bak a.. herifler iyi para kaldırmış olmalılar ki o kadar zamandır tepkilere rağmen geri adım atmadılar. değil adım atmak bu konuyla alakalı rahatsızlık duyma emaresi bile göstermediler. eminim dergi satışları vs büyük oranda düşmüştür ama artık ne kadar para kaldırdılarsa buna rağmen geri adım yok gerçekten büyük olmalı kazandıkları para. mağdur ettikleri da hep gariban insanlar, öğrenciler vs. yukarıda bi entryde korkudan kredi çekip ödeyen bi kadın öğretmenden bahsedildi. cidden ayıptır. bi de anlamadığım şey bunların bi kez uyarı verme zorunlulukları yok mu? nasıl tek seferde cart diye dava açıp parayı alabiliyolar anlamadım.”

SAYFA KAYNAĞINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

 

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu