Yerli Dizi

JALE ŞEN / ZEYTİN TEPESİ İLK BÖLÜM SINAVINI NASIL VERDİ?

Kanal D yeni dizilerini servis etmeye devam ediyor. Çarşamba’nın Vicdan’ını henüz yolcu etmişken, onun yerini Zeytin Tepesi’yle doldurdu. Eğer yine günü değişmezse Çarşamba günleri saat 20:00’da, yönetmenliğini, ismini daha çok yeni sona eren Bir Aşk Hikayesi ve başrollerinde Hazal Kaya ve Çağatay Ulusoy’un olduğu Adını Feriha Koydum’la bildiğimiz Barış Yöş’ün yaptığı Zeytin Tepesi yayına girdi.

Başrollerinde Ses, Büşra, Aşk Kırmızı, Pazar: Bir Ticaret Masalı filmleri ve en son TRT1’in dizisi Sakarya Fırat’ta oynamış olan Tayanç Ayaydın’la, Bir Bulut Olsam ve Yahşi Cazibe dizilerinden bildiğimiz Aslıhan Gürbüz’ün olduğu Zeytin Tepesi geniş oyuncu kadrosuyla göze çarpıyor. Diğer oyuncular da Öyle Bir Geçer Zaman Ki’den Salih Bademci, Ayça Varlıer, Zerrin Sümer, öyle her önüne gelen yapımda oynamayan, çok seçici davrandığını bildiğim Hakan Karahan, Ben Onu Çok Sevdim’den Oya Okar, Yılmaz Sütçü,Haldun Boysan, Gaye Çankaya(bakalım onun yüzünü ne zaman göreceğiz!), Ümit Acar, İpek Tenolcay, Adını Feriha Koydum’un fettan gelini Neşem Akhan ve Best Model of the World birincisi Sezgi Sena Akay. Akay gibi bir model daha var dizide,hatta geçen sezon Kuzey Güney’de ufak bir rolü de olmuştu, Serkan Çayoğlu.

İlk bölümüyle 2006 yılında Ayvalık’ın Cunda Adası’nda başlayan hikaye, işlemediği bir suç yüzünden cezaevine girip 8 yıl yatan Deniz (Aslıhan Gürbüz) üzerinden gidiyor. Dizi orjinal senaryo değil, bir uyarlama. İtalya’da ilk başlarda bir pembe dizi şeklinde çekilmiş olan ve şu sıralar 3. sezonu çekilen Le tre rose di Eva adlı bir televizyon dizisinden uyarlanan Zeytin Tepesi’nde haksızlığa uğrayan Deniz, evine döndüğü andan itibaren eski sevgilisi Tarık (Tayanç Ayaydın) ve kasaba halkına kendi suçsuzluğunu kanıtlama çabası içine girer. Bu arada Tarık’ın gudubet nişanlısı Oya’nın tacizlerine, Tarık’ın uyuz ve de sapık kardeşi Akın’ın tecavüz girişimine maruz kalır. Alaycı, deli bakışlı, süper karizmatik ve fazlaca gıcık eski sevgili Tarık da hem bizleri hem de Deniz’i sinir etmeye devam etmektedir.

Belirtmeden edemeyeceğim, Tayanç Ayaydın sevenler bana kızmasınlar ama, Ayaydın’ın oyunculuğunu hep ‘abartılı’ bulmuşumdur. Nedense onu bir tek, Şenay Aydın’la başrollerini paylaştığı film Pazar: Bir Ticaret Masalı’nda sevmiştim. Sıla’da da Abay olarak iyiydi, sevimliydi de. Ayaydın’a ciddi adam rollerinden ziyade muzip, mahçup adam rolleri daha iyi oturuyor, daha bir izlenilesi oluyor. Bir de dizide Deniz’i Akın’ın elinden kurtardığı sahnede ceketini çıkardığı esnada, beyaz gömleğinin içine giydiği yarım kollu fanilası hiç hoş durmuyordu. Ufacık bir detay olabilir evet ama zaten günlük hayatta da o görüntüyü sevmeyen biri ve ayrıca dikkatli bir izleyici olarak gözümden kaçmadı. Detay önemlidir!

Uyarlama senaryosu Gülnaz Saraçoğlu’na ait olan dizinin cast direktörlüğünü Engin Kocagöz yapıyor. Kocagöz’ü özellikle anıyorum ki bu kadar çeşitli, birbirine uyumlu ve role uygun oyuncuyu biraraya getirmek çok kolay değildir. Bu dizide özellikle Yılmaz Sütçü’ye dikkat etmenizi öneririm. Tiyatrokare oyuncusu olan Sütçü, ekrana yakışan yüzü ve doğal oyunculuğuyla gönülleri yavaş yavaş fethedecek, şimdiden söyleyeyim!

zeytin-tepesi

Yapımcılığını, Bir Aşk Hikayesi’nin de yapımcı şirketi olan ve yakında da Günahkar isimli bir diziye başlayacak olan Fatih Aksoy ve Faruk Bayhan’ın yapım şirketi MF Yapım’ın üstlendiği Zeytin Tepesi’ne genel manada bakacak olursam yine dizinin müziklerinden giriş yapacağım ama en çok dikkatimi çeken unsurlardan biri bu olduğundan söylemeden geçemiyorum. Müzikler yine çok ön plandaydı, kulağa fazla gelen bir şekli vardı. Her sahneye alttan, hatta alttan bile değil neredeyse üstten üstten, insanın üstüne üstüne gelen, hep aynı tınılarla bezeli müzikler koymak hiç yerinde bir tercih olmuyor.

Müziklerden sahnelerdeki görüntü kalitesine geçersem eğer, bunun için kötü bir şey söylemem mümkün değil. Renk ve ışık kullanımları çok başarılı, sahnelerde göze batan hiç bir aşırılık yok. Bazı dizilerde çekimler öyle kötü oluyor, öyle berbat ışık ve renk tonlamaları, kötü kamera kullanılıyor ki o yapımdan arkanıza bakmadan uzaklaşanız geliyor. Bu arada aklıma gelmişken Kurt Seyit ve Şura’nın görüntü yönetmeni kimse kendisine helal olsun demek ve defalarca kutlamak istiyorum. Görüntü her şey, imaj hiç bir şey diyorum!

İzleyicisiyle köşe kapmaca oynamayı seven Kanal D’nin bu yeni uyarlama dizisi bizlerde nasıl bir etki bırakacak diye kendi kendime sorarsam eğer cevabım çok da iç açıcı değil aslında. İyi oyuncu kastına ve sahnelerin görüntü kalitesine rağmen adını koyamadığım bir yavanlık, bir savrulma hali vardı dizide. İlk bölümden karar vermek erken olabilir evet ama, Pazar geceleri 23:30’a adaylığını koyar yakında! Hayırlı olsun…

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu