Oyun

Zynga, oyun şirketi Peak’i rekor fiyata satın alıyor iddiası

Zynga’nın, Türk oyun şirketi Peak’i 1.8 milyar dolara satın aldığı haber veriliyor. Son günlerde Türkiye’nin önemli oyun şirketlerinden Peak’i (eski kullanımıyla Peak Games’i) Zynga tarafından satın alınacağına yönelik haberler gündem oluyordu. Haberi önce Milliyet, ardından Webtekno gündeme taşımıştı.

2017 yılında Peak’in sahip olduğu bazı oyunları 100 milyon dolara satın alan Zynga, daha sonra 2018 yılında Türk oyun şirketi Gram Games’i 250 milyon dolara satın almıştı.

Söz konusu satışın imza aşamasına kaldığı haber veriliyor. Beklenen imzanın atılmasıyla  “İnternet alanındaki Türkiye’nin en büyük satın alması”nın gerçekleşeceği yorumları yapılıyor.

Yaklaşık 1 aydır due diligence (denetim/durum tespit) süreci süren Peak-Zynga anlaşmasının, çok yakınlarda duyurulacağı tahmin ediliyor.

Satışın1.8 milyar dolar yani yaklaşık 12.5 milyar TL. olacağı bildiriliyor. Anlaşmanın bu rakamdan imzalanması halinde, Peak gerçekleşen satın alma ile Türkiye’nin internet alanında gerçekleşen en büyük satın alması olarak tarihe geçecek.

“Şirket mi satılıyor sadece oyunlar mı?” sorusu merak uyandırırken satışın oyunların değil şirketi kapsadığı ifade ediliyor. Halihazırda Türkiye’de kurulu bir anonim şirket (A.Ş.) olarak çalışan Peak, Zynga satın alması sonrasında da sadece hisse yapısı değişerek aynı şekilde anonim şirket olarak yolunda devam edecek.

Elinde Toon Blast ve Toy Blast adında uygulama marketlerinin tepesinde yer alan popüler 2 oyunu olan Peak’in Zynga tarafından satın alındıktan sonra sahip olduğu ekiple Peak şirketi altında oyun geliştirmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

Duyumlar, satın almanın nakit ve hisse şeklinde yapılacağı yönünde. Zynga aslında 1.8 milyar dolarlık satın almanın bir bölümünü nakit bir bölümünü ise Zynga hissesi ile ödeyecek.

Yani Zynga’nın Peak’in sadece oyunlarını değil şirketin tamamını satın alacak şekilde bir anlaşmaya imza atacağını bekleniyor.

Şirket 1.8 milyar dolara satılırsa bu satışın en büyük payı Earlybird’ün olacağı tahmin ediliyor. Yine tahmini rakamlara göre Avrupa merkezli fon, satın alma bedelinin %43’ünden fazlasını yani yaklaşık 780 milyon doları kasasına koyacak. Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Sidar Şahin 384 milyon dolar, aynı şekilde ilk yatırımcılardan Hummingbird Ventures da yaklaşık 362 milyon dolar alacak.

Trendyol kurucusu Demet Mutlu ile Evren Üçok da 86 milyon dolar ve 139 milyon dolarlık yani toplam 225 milyon dolarlık geri dönüşe sahip olacaklar. Son olarak Endeavor’un Catalyst fonu da 47 milyon dolar gelir elde etmiş olacak.

KAYNAK: WEBRAZZİ

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu