Apple iPhone Mini Üretimini Durduracak

2020 yılında iPhone 12 Mini’yi piyasaya sürdüğünde ve bir yıl sonra da iPhone 13 Mini’yi tanıttığında, küçük telefon severler oldukça mutlu olmuşlardı. Ancak son raporlara göre, yaklaşık üç yıl sonra, bu 5,4 inçlik cihazlar için sonun yaklaştığına dair işaretler bulunuyor. Çünkü Apple’ın iPhone Mini üretimini sonlandıracağı iddia ediliyor. 

iPhone Mini Üretilmeyecek

Bloomberg’den Mark Gurman’ın belirttiğine göre, iPhone 13 Mini’nin stokları hızla azalıyor ve hızlı bir şekilde yenilenmiyor. Bu tedarik sorunu, Apple’ın yarın düzenleyeceği “Wonderlust” etkinliğinden sonra iPhone 13 Mini üretiminin sona erdirilebileceği izlenimini veriyor.

Geçtiğimiz yıl, Apple iPhone 14 Mini’yi piyasaya sürmedi, ancak ABD’de daha uygun bir seçenek olarak iPhone 13 Mini’yi 599 dolardan başlayan fiyatlarla sunmuştu. Salı günü Apple’ın iPhone 15 serisini tanıtmasının ardından, bu cihazın üretiminin sona erdirilmesi muhtemel görünüyor. Yeni seri muhtemelen 6.1 inçlik iPhone 15, 6.7 inçlik iPhone 15 Plus, 6.1 inçlik iPhone 15 Pro, 6.7 inçlik iPhone 15 Pro Max, 4.7 inçlik iPhone SE ve 6.1 inçlik iPhone 13’ten oluşacak gibi görünüyor.

iPhone Mini serisinin tamamen sona erme olasılığı bulunuyor. Önceleri daha küçük bir iPhone’a olan talebin düşük olduğu düşünülüyordu. Ancak gerçek veriler, iPhone Mini’nin diğer iPhone modellerine göre düşük satış rakamlarına sahip olduğunu gösterdi. Nisan 2022’de bir araştırma firması olan CIRP, iPhone 13 Mini’nin o yılın ilk çeyreğinde ABD’deki toplam iPhone 13 satışlarının sadece %3’ünü oluşturacağını tahmin etti. Bu durum küresel ölçekte de benzerlik gösteriyor. Gelecekte, küçük bir iPhone isteyen müşteriler, giriş seviyesi iPhone SE ile yetinmek zorunda kalacak gibi görünüyor. Ancak, bu cihazın bile önümüzdeki bir veya iki yıl içinde daha büyük, 6,1 inçlik bir ekranla güncellenebileceği söyleniyor.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir