Hamsinin Fiyatı 120 Liradan 80 Liraya İndi

Balık sezonunun 1 Eylül’de açılmasıyla birlikte, Pazar tezgahlarında balıklar boy göstermeye başladı. Sezonun açıldığı ilk günlerde tezgahlarda 120 TL’den satılan hamsi fiyatında ciddi bir düşüş yaşadı.

Bolu’da şu an tezgâhta 70-80 TL aralığında satılan hamsi, vatandaşlar arasında en çok tercih edilen deniz ürünleri arasında yer alıyor. Balıkçılar, bu sezon hamsinin bolluğundan bahsederek memnuniyetlerini dile getirdiler.

“Bu Sene Hamsi Yılı Olacak Gibi Görünüyor”

Hamsinin bolluğuna dikkat çeken Balıkçı Hakan Yıldız, “Bu sene balık sezonunu güzel açtık. Hamsi, bu yıl oldukça bol. Ancak palamut konusunda aynı şansı yakalayamadık. Palamut miktarı bu sene kısıtlı, geçen seneye göre az. Şu an için palamut tezgahlara pek inmedi. Ancak hamsi konusunda beklentilerimiz iyi. Şu anda mevsim normallerine göre durumumuz oldukça olumlu. Hamsi sezonunun başından itibaren tezgahlarda bulunuyor. Bu yıl hamsiyi 120 lira gibi bir fiyatla satışa sunmuştuk ancak şu an itibariyle fiyatı 70-80 lira aralığına kadar düştü. Bir miktar daha düşüş yaşanabilir. Ancak çok daha fazla düşeceğini tahmin etmiyoruz çünkü belirli bir maliyetimiz var. Yine de umut ediyoruz ki 50 lira seviyelerini görebiliriz.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

“Diğer Besinlere Göre Balık Biraz Daha Uygun Gibi”

Diğer gıdalara kıyasla hamsi fiyatlarının daha uygun olduğunu vurgulayan Yıldız, “Şu anda vatandaşların talebi oldukça iyi. Genel olarak piyasa zorlu bir dönemden geçiyor ve vatandaşlar ekonomik sıkıntılar yaşıyor. Ancak balık diğer besinlere göre daha ekonomik bir seçenek gibi görünüyor. Bu nedenle talep biraz arttı. Ayrıca mevsime uygun bir talep olduğunu söyleyebilirim. Vatandaşlar, balığı özlemiş gibi görünüyor.” şeklinde konuştu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir