Hollanda’da Çalınan Van Gogh Tablosu 3,5 Yıl Sonra Bulundu

Tablo, ünlü Hollandalı dedektif Arthur Brand’a teslim edildi. Brand, tabloyu yastık kılıfına sarılı bir şekilde poşet içinde teslim alan kişiden aldığını açıkladı.

Verilen tablonun sahibi hırsızlık olayına karışmamış, suç örgütleri arasında dolaşan bu değerli eseri polise iade etmek istemişti.

Fransız asıllı hırsız Nils M., tabloyu çaldıktan sonra 2021 yılında DNA’sı üzerinden yakalanarak 8 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Van Gogh’un 1884 yılında Nuenen’deki ailesinin evinde bulunduğu dönemde yaptığı “Nuenen’deki Papaz Evi Bahçesi” adlı tablo, Nuenen köyündeki Zafer Bahçesi’nin manzarasını resmediyor.

Tablo, Mart 2020’de Covid-19 salgını nedeniyle sokağa çıkma yasakları sırasında Singer Laren Müzesi’nden çalınmıştı.

Müze yetkilileri, tablonun bulunduğu haberini memnuniyetle karşılayarak eseri yakından incelemek için sabırsızlandıklarını ifade etti. Tablo şu an için Hollanda Ulusal Polis Müzesi’nde koruma altında tutuluyor.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir