NASA 500 Milyon Km Uzaklıktaki Asteroide Yeni Lazer İletişim Sistemi Gönderecek

NASA’nın Psyche sondası, Ekim ayında gerçekleştireceği asteroide seyahatiyle, uzay iletişimi alanında devrim yaratacak bir adım atacak. Derin uzay görevlerinin önündeki iletişim engelini aşmayı vad eden yeni lazer iletişim sistemi, insanlığın uzay keşiflerini daha da ileri taşıyacak bir kapasite sunuyor.

Derin Uzay Optik İletişimi (DSOC) projesi, bu sonbaharda başlatılacak ve uzayda kullanılan mevcut radyo frekansı sistemlerinin sınırlarını aşarak veri iletimini nasıl hızlandırabileceğini test edecek. DSOC’un kızılötesi lazer veri iletimi ve alımı sağlayan özellikleri, aynı adı taşıyan metal bakımından zengin Pysche asteroitine yönlendirilecek.

İlk iki yıl boyunca cihaz, Güney Kaliforniya’daki iki yer istasyonuyla iletişim kurarak güçlü lazer vericilerinin ve derin uzaydan gelen sinyallerin analizinde yeni yöntemlerin test edilmesine olanak sağlayacak.

NASA’nın Psyche sondasının taşıdığı bu yeni lazer iletişim sistemi, uzay keşiflerinde önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. Uzak asteroitlere yapılan seyahatlerde daha hızlı ve yüksek kapasiteli iletişim, bilim verilerinin daha etkili bir şekilde toplanması ve paylaşılmasını sağlayarak insanlığın evreni daha derinlemesine keşfetmesine olanak tanıyacak.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir