Spotify Ücretsiz Sesli Kitap Denemelerini Başlattı

Müzik dinlemek için akla gelen ilk uygulamalardan biri olan Spotify, yalnızca müziği dinlemekle sınırlı kalmıyor gibi görünüyor. Geçen yıl, sesli kitap özelliğiyle büyük bir adım atmıştı. Ancak bu özellik yeterli görülmemiş olacak ki şimdi Spotify, ücretsiz sesli kitap kütüphanesi oluşturma çalışmalarına hız veriyor. Bu yeni özellik sayesinde artık nerede olursanız olun kitapların büyülü dünyasına keyifli bir yolculuk yapabilirsiniz.

Spotify, müzik ve podcastlerle kendini kanıtlamış bir ses platformu olarak bilinirken geçen yıl sesli kitap kategorisinde de boy gösterdi. Ancak bu alanda güçlü bir rakip var: Audible. Bu çetin rekabeti kazanmak için Spotify abonelerine bu özelliği ücretsiz sunma kararı aldı. Artık her ay yaklaşık 20 saat boyunca ücretsiz sesli kitap dinleyebilirsiniz bu da yaklaşık 2 kitaba denk geliyor.

Spotify, sesli kitap platformu Findaway’i satın aldıktan sonra geçen yıl sesli kitap özelliğini sunmaya başlamıştı. Ancak bu özellik şimdiye kadar indirme başına bir ücret talep ediyordu. Yeni güncelleme ile bu uygulama değişiyor. Pilot program sayesinde kullanıcılar artık kitapları doğrudan uygulama içinden ücretsiz olarak indirebilecekler.

2015 yılında podcast’leri uygulama arayüzüne başarılı bir şekilde entegre ettiği gibi Spotify, sesli kitapları da benzer bir entegrasyonla sunuyor. Bu sayede kullanıcılar, sesli kitapları özel olarak ve ayrı ayrı gözden geçirebilir ve arayabilirler.

Ayrıca bu sesli kitapları satın aldığınızda Spotify kitaplığınızın kendi özel bölümünde saklanır. İçerikleri dinlemeye başladığınızda, kullanabileceğiniz bazı tanıdık özellikler dikkatinizi çekecektir. Özellikle, Spotify uygulamalarında çevrimdışı dinleme imkânı sunuluyor. Ayrıca, kaldığınız yeri işaretleyebilir ve oynatma hızını kolayca ayarlayabilirsiniz.

Bu haftanın başında, Spotify kullanıcıları beklenmedik bir güncelleme ile karşılandı ki bu güncelleme pek de hoşlarına gitmedi. Şirket, şarkı sözlerini Premium ödeme duvarının arkasına taşıdı. Ayrıca geçtiğimiz temmuz ayında uzun bir süre sonra yaptığı ilk fiyat artışıyla gündeme gelmişti. 

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir