Türkiye Kart’ın Pilot Uygulaması Tamamlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye Kart projesine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Uraloğlu, Türkiye Kart’ın tüm ulaşım hizmetlerinden ve finansal işlemlerden faydalanma imkânı sunan bir proje olduğunu belirterek “Projemizin temel hedefi, şehir içi toplu taşıma sektöründe faaliyet gösteren tüm paydaşların yer aldığı bir takas, switch, mahsuplaşma ve operasyon merkezi oluşturarak Türkiye Kart’ı her alanda etkin bir şekilde kullanılabilir hale getirmektir. Türkiye Kart, ulaşım araçlarının yanı sıra para transferleri, alışveriş ve birçok günlük ihtiyaçta tek kart olarak kullanılabilme özelliği sunacak” şeklinde konuştu.

Bakan Uraloğlu, “Konya’da teknik altyapı çalışmaları tamamlanmış durumda. Ayrıca İstanbul’da yeni havalimanı metro hattı entegrasyonu da hazır hale getirildi. Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Yozgat ve Gümüşhane Belediyeleri ile yapılan sözleşme süreçleri tamamlanmış durumda. Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı doğrultusunda 2023 yılının sonuna kadar hedefimiz, projeyi 6 ilde hayata geçirmek. Ayrıca TCDD ve TCDD Taşımacılık tarafından işletilen tüm raylı sistemlerde Türkiye Kart’ın devreye alınması için çatı sözleşme süreçleri de sürdürülüyor.” şeklinde konuştu. GAZİRAY, BAŞKENTRAY ve İZBAN hatlarında sözleşme sonrası entegrasyon süreçleri başlatılmış durumda. Gelecekte diğer belediyeler ve işletmeciler de sisteme dahil edilerek projenin genişlemesi hedefleniyor. Türkiye Kart Projesi, ulaşım sektöründe önemli bir dönüşümü beraberinde getirecek. Vatandaşlarımız artık daha kolay, hızlı ve verimli bir şekilde ulaşım ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilecekler” şeklinde konuştu.

Kart’ın Özellikleri

Yıl sonunda Türkiye’de kullanılmaya başlanacak olan Türkiye Kart, toplu taşıma, POS ve ATM cihazlarının yanı sıra belediye harçları, vergi ödemeleri, otopark ücretleri, taksi ödemeleri, yiyecek ve içecek otomatları gibi bir dizi farklı alanda kullanılacak. Ayrıca PTT şubeleri, bankalar ve devlet kurumları, çevrimiçi platformlar, mobil uygulamalar ve anlaşmalı iş yerleri aracılığıyla karta bakiye yükleme işlemleri gerçekleştirilebilecek.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir