Altın Fiyatları Güne Yükselişle Başladı

Dün, dolar kurundaki artışa paralel olarak altının gram fiyatı, yüzde 0,1 artışla bir önceki kapanışın üzerinde, 1.668 lira seviyesinden günü tamamladı. Yeni güne de yükselişle başlamış olan altının gram fiyatı, saat 10.30 itibarıyla yüzde 0,1 artışla 1.669 lira seviyesinde işlem görüyor.

Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.740 lira, cumhuriyet altını ise 11.070 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı ise önceki kapanışa göre yüzde 0,1 azalarak 1.938 dolardan işlem görüyor.

Analistler, küresel piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımı konusundaki beklentilerin güçlenmesine rağmen Çin ekonomisine dair olumsuz sinyallerin negatif bir etki yarattığını belirtiyor. ABD’de son verilerin, Fed’in enflasyonla mücadele çabalarını desteklediğini ifade eden analistler, Eylül ayındaki para politikası toplantısında Fed’in faiz oranını sabit tutma olasılığının yüzde 93 olduğunu söylüyor.

Teknik açıdan altının ons fiyatının 1.930 ve 1.910 dolar seviyelerinin destek, 1.950 ve 1.970 dolar seviyelerinin ise direnç konumunda olduğu belirtiliyor.

Bugün, yurt içinde reel efektif döviz kuru, yurt dışında ise hizmet sektörü ve bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Avro Bölgesi’nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve ABD’de fabrika siparişleri gibi önemli ekonomik veriler takip edilecek.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir