Emekli Zammı İçin O Tarih Bekleniyor! Emekli Maaşlarında Yeni Hesaplama Yapıldı

Emekli maaş zamları ile ilgili eylül ayı öncesindeki araştırmalar hız kesmeden devam ediyor. Temmuz ayında emekli maaşlarına yüzde 25 zam yapılmıştı fakat söz konusu artış kök maaşlar üzerinden gerçekleştiği için en düşük emekli maaşı 7500 TL olarak kalmaya devam etti. Bu kapsamda, asgari ücretin yüzde 34 oranında artması ve memur maaşlarına da enflasyon farkına ek olarak 8077 TL seyyanen artış sağlanması sonrasında, emekli maaşları merak konusu oldu. Ağustos ayında, resmi makamlardan emekli maaşları ile ilgili peş peşe yine açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Emekli Zammı Ne Zaman Yapılacak?

Emekli maaşlarını ara zam yapılıp yapılmayacağı ağustos ayının son günleri itibariyle gündemin ilk sıralara da yer alıyor. Emekli maaşlarına yapılacak zamma dair geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın emekli maaşı düzenlemesi için çalışmalara başladığını belirtmişti. Ak Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da meclisin açılmasının ardından emekli maaşlarında ciddi artış sağlayacağını söyledi. Bu çerçevede, ekin ayında meclisin açılmasının ardından emekli maaş zammı ile ilgili Meclis’te görüşmelerin başlaması bekleniyor.

Emekli Maaş Hesaplaması

Sonbaharda emekli maaşlarını ara zam yapılacağına dair iddialar gündeme gelirken, ocak zammı için hesaplamalarda sürüyor. Temmuz ayında olduğu gibi ocak ayında da emekli maaşlarına zam yapılırken, 6 aylık enflasyon oranına bakılacak. Altı aylık enflasyon oranı da aralık ayı enflasyon rakamlarının ocak ayının ilk günlerinde açıklanmasının ardından netlik kazanacak fakat Merkez Bankası’nın yıl sonu istasyon beklentisi ile emekli maaşları hesaplanıyor. Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon beklentisinim yüzde 58 olduğunu belirtmişti. Yıl sonunda yüzde 58 oranında enflasyon ortaya çıkması durumunda, SSK ve Bağkur emeklileri için zam oranı yüzde 31.92 olacak. Temmuz ayında emekli maaşlarında altı aylık enflasyon farkına ek olarak refah payı artışına gidilmişti. Ocak ayında da temmuz ayında olduğu gibi emekli maaşlarına refah payı eklenmesi durumunda zam oranı daha da yükselebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir