Arthur Masuaku’dan Mircea Lucescu’ya Sert Tepki: “Bu Açıklama Kabul Edilemez!”

Demokratik Kongolu futbolcu Masuaku, maçın ilk yarısında sakatlanarak oyundan çıkmak zorunda kaldı. Ancak maç sonrası Dinamo Kiev Teknik Direktörü Lucescu’nun yaptığı açıklamalar, izleyicileri şaşkına çevirdi.

Lucescu, basın önünde yaptığı konuşmada, Beşiktaş’ın kadrosundaki Afrika kökenli oyuncu sayısına vurgu yaparak, “Beşiktaş’a karşı değil de sanki Afrika Milli Takımı’na karşı oynadık. Bizde ise sadece kulüpte yetişmiş 11 oyuncu vardı” şeklinde ırkçı bir ifade kullandı.

Sosyal medya hesabından Lucescu’nun bu sözlerini alıntılayan Arthur Masuaku, “Bu açıklama kabul edilemez! Irkçılığa ve ayrımcılığa yer yok. Futbol, birleştirici ve kucaklayıcıdır. Bu tür söylemler sporun ruhuna aykırıdır” şeklinde açıklama yaptı. Beşiktaş taraftarları da Masuaku’nun bu duruşuna büyük destek verirken, Mircea Lucescu’nun sözleri geniş çaplı tepki çekti.

Beşiktaş Kulübü ve futbol camiasının birçok kesiminden gelen tepkiler sonrasında, UEFA ve diğer ilgili kurumlar da konuyu incelemek üzere harekete geçti. Irkçılığın sporun dışında tutulması gerektiği vurgulanırken, Lucescu’nun sözleri hakkında alınacak disiplin önlemlerinin ne olacağı merak konusu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir