Batı Trakya’daki Yangınlar Tehlikeli Bir Aşamaya Ulaştı: Köyler Tahliye Ediliyor

Yunanistan’da başlayan ve Batı Trakya’ya kadar uzanan yangın ciddiyetini artırıyor. Yetkililer, gelecek 48 saatin yangın açısından kritik olduğunu vurguluyor. Eğer yangın bu süre zarfında kontrol altına alınamazsa, yoğun meşe ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanlara sıçramasından endişe ediliyor. Özellikle iki gün sonra esmesi beklenen Lodos rüzgarının etkisiyle yangının tamamen kontrolden çıkabileceği uyarısı yapılıyor.

Yunanistan genelindeki yangın durumu ise endişe verici bir seviyede devam ediyor. Andros Adası’nda çıkan yangın henüz kontrol altına alınamadı. Aynı şekilde, Eğriboz Adası, Mesinia, Pirgos ve Fthiotida bölgelerinde yangınlar gün boyunca etkisini sürdürdü. Attiki Bölgesi’nde ise az yağışa rağmen düşen yıldırımlar nedeniyle birçok farklı alanda küçük çaplı yangınlar çıktı.

Yunanistan Meteoroloji Dairesi’nin verilerine göre, son 7 yılda Attiki Bölgesi’nde meydana gelen 12 büyük yangında 600 binden fazla dönüm alan küle döndü. Bölgedeki ormanlık alanın yüzde 33’ü son 7 yılda yangınlar sonucu zarar gördü.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir