Borsa Rekor Seviyede Başladı: BIST 100 8.371 Puanla Yükseldi

BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 33,66 puan artış kaydetti ve yüzde 0,40 değer kazandı. Bankacılık endeksi yüzde 0,48, holding endeksi yüzde 0,51 artış gösterdi. Sektörler arasında sigorta yüzde 1,35 kazançla öne çıkarken, elektrik yüzde 1,13’lük kayıpla dikkat çekti.

Düne göre Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, tüm zamanların en yüksek günlük kapanışını yaparak yüzde 1,91 değer kazandı.

Uluslararası arenada, ABD Merkez Bankası’nın faiz artışlarına ilişkin endişelerle küresel pay piyasaları karmaşık bir seyir izliyor.

Analistler, son dönemde iş gücü piyasası verilerinin Fed’in enflasyonla mücadele stratejisi için kritik olduğunu vurgulayarak istihdam piyasasının Fed politikalarında belirleyici olabileceğine işaret etti.

Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Humberto Lopez, 17 milyar dolarlık devam eden programın yanı sıra 3 yıl içinde yeni 18 milyar dolarlık operasyonlar sunmayı planladıklarını açıkladı.

Ayrıca Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat Sanayi ve Ticaret AŞ, Reeder Teknoloji Sanayi ve Ticaret AŞ ve Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin ilk halka arzını onayladığını bildirdi.

Bugün, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Türkiye değerlendirme raporunun beklendiğini ve ABD’de toptan stok verilerinin takip edileceğini belirten analistler, BIST 100 endeksinde teknik olarak 8.400 ve 8.500 seviyelerinin direnç, 8.300 ve 8.200 puanın destek olarak öne çıktığını kaydetti.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir