Çanakkale’de Rüzgarın Etkisiyle Büyüyen Yangın Yüzünden Tedbir Amaçlı 5 Köy Boşaltıldı

Çanakkale’de, Kayadere köyü yakınlarındaki ormanlık alanda henüz bilinmeyen bir nedenle başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüyerek 5 saatten fazladır devam ediyor. Yangına havadan ve karadan müdahale edilirken, bölgedeki vatandaşların güvenliği için 5 köy tedbir amaçlı boşaltıldı. Yangının şehir merkezine yaklaşması nedeniyle, Çanakkale Boğazı’ndaki gemi trafiği geçici olarak durduruldu. 

Bölgedeki hayvanların güvenliği de ön planda tutuluyor. Yangın etkisi altındaki Kayadere köyünden tahliye edilen vatandaşlar jandarma ekipleri gözetiminde güvenli bölgelere nakledilirken, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar da koruma altına alınıyor. 

Ekipler, rüzgarın etkisiyle büyüyen alevleri kontrol altına almak için havadan ve karadan yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. 

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, yangın mahallinde incelemelerde bulunarak, tedbir amaçlı köyün boşaltılma kararı aldıklarını açıkladı. Vali Aktaş, “Vatandaşlarımızın kendi mal ve can güvenliği açısından dikkatli olmaları çok önem arz etmektedir” dedi. Ayrıca, çevre köylerde şu an için tehlikenin olmadığını ancak rüzgarın etkili olduğunu belirterek, tedbir amaçlı olarak Çan-Çanakkale yolunun trafiğe kapatıldığını açıkladı. 

Çanakkale Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, orman yangınına müdahale için 30 hava aracının kullanıldığı ancak rüzgarın etkisiyle yangının büyüme eğilimi gösterdiği belirtildi. Ayrıca, Yağcılar, Aşağıokçular, Kalabaklı, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinin tedbir amaçlı boşaltıldığı duyuruldu. 

Yangın, 18 Mart Üniversitesi ve Devlet Hastanesi kampüslerine kadar yaklaşırken, bir askeri alan da tahliye edildi. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çanakkale Kepez bölgesinde yaşanan orman yangını nedeniyle Çanakkale Boğazı’nda gemi trafiğinin geçici olarak durdurulduğu bildirildi. 

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir