Elektrikli Araçlarda Google Haritalar Benzin İstasyonlarını Göstermeyecek

Önde gelen navigasyon uygulaması Google Haritalar, elektrikli araçların yaygınlaşmasıyla birlikte dönüşümünü sürdürüyor. Son ortaya çıkan bir rapora göre, Google artık Haritalar uygulamasını tercih eden elektrikli araç sahiplerine yönelik olarak benzin istasyonlarını göstermeyecek.

Android Auto kullanan elektrikli araç sahipleri için Google Haritalar’da, hazırlanan ilgi çekici yerler kategorisinde benzin istasyonları bulunmayacak. Google, 2022 yılından bu yana elektrikli araç sürücüleri için uygulamaya koyduğu değişiklikleri doğruladı.

Google sözcüsü Pearl Xu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Navigasyon esnasında insanların en önemli ve ilgili bilgileri almasına yardımcı olmak amacıyla, geçen yıl Android Auto kullanıcılarının Google Haritalar’da benzin istasyonları yerine şarj istasyonlarına daha hızlı erişebilmesi için bir kısayol ekledik” ifadelerini kullandı.

Google Haritalar’ın Sahip Olduğu Bütün EV Merkezli Yetenekleri

Anlık Şarj Bağlantı Noktası Durumu Takibi: Google Haritalar, elektrikli araç sahiplerine yönelik olarak, EV şarj istasyonlarını aratarak yakındaki istasyonlarda şarj portlarının anlık kullanılabilirliğini görebilme imkânı sunuyor. Bu sayede, sıra beklemek zorunda kalmadan şarj işleminizi hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Şarj Hızı Seçenekleri: Şarj hızı filtreleri, 150 kilowatt veya daha yüksek şarj kapasitesine sahip istasyonları rahatlıkla bulmanıza olanak tanıyacaktır.

Fiş Türü Seçenekleri: Ayrıca, aracınızın fiş türüne göre istasyonları filtreleme imkânı da bulunmaktadır. Bu özellik sayesinde, sadece aracınızla uyumlu fişlere sahip istasyonları görüntüleyebilirsiniz.

Yolculuklara Şarj Noktaları Ekleme: Google Haritalar, tüm yolculuklarınızda, mevcut trafik durumu, şarj seviyeniz ve öngörülen enerji tüketimi gibi faktörleri göz önünde bulundurarak, şarj işlemi için en uygun noktaları önerir.

Arama Sonuçlarındaki Şarj Noktaları: Ayrıca, arama sonuçlarında süpermarket gibi mekanların bünyesinde bulunan şarj istasyonları da size gösterilir. Bu sayede, alışveriş yapmaya giderken aracınızı aynı zamanda şarj edebileceğiniz bir mağazayı kolayca seçebilirsiniz.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir