Emeklilere Olası Ara Zam Görüşmeleri Ekim Ayında Başlayabilir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, son günlerde yapılan toplu sözleşme görüşmeleri kapsamında ‘ara zam’ konusuna da değindi. Işıkhan, “Tüm imkanlarımızı zorlayarak gerekeni yapacağız. Cumhurbaşkanımızın talimatlarını aldık. Çalışmaya başladık.” ifadeleriyle emeklilere umut aşıladı.

SGK Uzmanı Özgür Kaya ise, CNN Türk’te yaptığı açıklamada dikkat çeken bir değerlendirme paylaştı. Temmuz ayı enflasyon rakamlarına dikkat çeken Kaya, ağustos ayının da tek haneli enflasyonla geçmesi beklentisinin olduğunu vurguladı. Eylül ayının gelmesiyle birlikte ise muhtemelen ikili rakamlı enflasyonun gerçekleşeceğini ifade etti. Bu senaryoya göre 4 aylık enflasyonun yüzde 29.71 olarak hesaplandığını belirtti.

Kaya, bu duruma göre temel aylık uygulamasının yapılarak emekli maaşının 10 bin TL’ye çıkarılabileceğini açıkladı. Ayrıca cumhurbaşkanının talimatıyla da emekli maaşının 9 bin 728 TL’ye yükseltilebileceğini aktardı. Özgür Kaya, “Muhtemelen eylül sonu ekim başı için zam durumu söz konusu olabilir.” şeklinde görüş bildirdi.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir