Hollanda ve Danimarka, Ukrayna’ya F-16 Savaş Uçağı Gönderiyor

Hollanda Başkanı Mark Rutte, bugün yaptığı açıklamada, “Danimarka ve Hollanda Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı göndermeyi kabul etti” ifadeleriyle bu kararı duyurdu. Ukrayna’nın Rusya işgaline karşı direnişi, uluslararası destekle daha da güçlenirken, bu hamle savaşın seyrini etkileyebilecek kritik bir adım olarak görülüyor.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un geçtiğimiz günlerde Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı desteği konusunda yaptığı açıklamada, bu adımı “nükleer tehdit” olarak değerlendirdiği belirtildi. Lavrov, Batı’nın Ukrayna’ya F-16 teslimatını, tansiyonu artıran bir hamle olarak nitelendirdi ve “son derece tehlikeli bir gelişme” olarak vurguladı. Özellikle ABD yapımı F-16’ların nükleer kapasitesine işaret eden Lavrov, uluslararası arenadaki gerilimin daha da yükselmesine neden olabileceğine dikkat çekti.

Hollanda Savunma Bakanlığı ise 18 Ağustos tarihinde Hollanda’nın Ukrayna’ya F-16 savaş uçaklarını teslim etmesinin ABD tarafından onaylandığını açıkladı. Savunma Bakanı Kajsa Ollongren, yaptığı açıklamada, “ABD’nin, F-16 savaş uçaklarının Ukrayna’ya teslimatını onaylamasını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, Ukraynalı pilotların eğitimini tamamlamamıza olanak tanıyor.” şeklinde konuştu. Aynı zamanda Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra da ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’a teşekkür ederek, bu adımın Ukrayna’nın kendi halkını ve ülkesini savunması için önemli bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.

Ukrayna’ya F-16 tedarikini öncülük eden Hollanda ve Danimarka gibi ülkeler, Ukraynalı pilotların NATO’da yaygın olarak kullanılan ABD yapımı F-16 savaş uçakları için eğitimine mayıs ayında onay vermişti.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir