İlk Ev Alacaklara Düşük Faizli Kredi Fırsatı: Kamu Bankalar Devrede

İlk ev alacaklara düşük faizli kredi fırsatı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, İstanbul Finans Merkezi’nde finans dünyasının temsilcileriyle bir araya gelerek ilk ev sahibi olacaklara yönelik yeni bir kredi kampanyasının sinyalini vermişti. Yılmaz, “Kamu olarak ilk konut edinimini destekleyici çerçeve içinde hareket edeceğiz.” sözleriyle yeni kampanyanın temel hedefini açıklamıştı. Detaylar netleşmeye başladıkça, kamu bankalarının yüzde 1,20 faiz oranıyla ve 180 ay vade seçeneğiyle vatandaşlara konut kredisi sağlayacağı belirlendi.

Kamu bankaları aracılığıyla sunulacak bu kredinin, hem sıfır hem de ikinci el konut alımlarında geçerli olacağı duyuruldu. Konut sektöründeki daralmanın önüne geçilmesi ve arz-talep dengesinin yeniden sağlanması amacıyla hazırlanan bu kampanya, sektörde olumlu etkiler yaratması bekleniyor.

Son dönemde rekor seviyeye ulaşan konut kredilerini düşürmek isteyen hükümet, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın düşük faizli kredi sinyali sonrası çalışmalarını hızlandırdı. Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da bu amaç doğrultusunda adımlarını attı. Bu yeni kampanya ile konut kredisi faizlerindeki yükseklik sorunu çözülmeye çalışılacak ve aynı zamanda ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlara destek sunulacak.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir