İspanya Futbol Federasyonu Başkanı Luis Rubiales İstifayı Reddetti

Luis Rubiales, dün düzenlenen RFEF Genel Kurulu olağanüstü toplantısında konuşma yaparak, İspanyol basını ve sol koalisyon hükümetinin kendisine yönelik karalama kampanyası düzenlediğini iddia etti. Kendisini “sosyal cinayetin kurbanı” olarak tanımlayan Rubiales, kadın futbolcusu Jenni Hermoso’yu madalya töreninde dudağından öpmesini ise “kutlamanın bir ifadesi” olarak nitelendirdi.

Bu açıklamalar, İspanyol hükümeti tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Kültür ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Yüksek Konseyi (CSD), Rubiales’in görevden alınması talebiyle Spor Tahkim Mahkemesine başvuracaklarını duyurdu. CSD’den yapılan resmi açıklamada, Rubiales’in açıklamalarının İspanyol sporunun değerleriyle bağdaşmadığı ifade edildi.

Rubiales, ayrıca kendisini eleştiren Başbakan Yardımcısı Yolanda Diaz ve iki bakan hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı. Bu adım, ülkedeki siyasi gerginliği daha da artırdı.

İspanyol basını, Rubiales’in UEFA Başkan Yardımcısı ve UEFA Kulüp Lisans Kurulu Başkanı olarak yıllık brüt toplam 600 bin avroluk maaşının da gündemde olduğunu belirtti.

Rubiales’in istifasını reddetmesi, futbol camiası ve kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Tartışmaların ve tepkilerin devam ettiği bir dönemde, İspanya futbolunu yöneten ismin geleceği belirsizliğini koruyor.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir