İsrail Askeri Yardım Etmek İçin Koşan Silahsız Filistinli Sivili Başından Vurdu

Nablus kentinin güneyinde yer alan Beyta beldesine düzenlenen baskın sırasında çıkan olaylarda, İsrail güçleri Filistinli gençlere gerçek ve plastik mermiyle müdahale etti. Bu müdahalenin sonucunda 8 kişi gerçek mermiyle yaralandı. 

Amatör kamera kayıtlarına yansıyan görüntülerde, yaralılara yardım etmeye çalışan bir grup Filistinlinin gözle görülür çabası görülmekte. Ancak bu esnada silahsız bir Filistinli sivil, yaralılara yardım etmek üzere koşarken İsrail askerleri tarafından başından vurularak yere yığılıyor.

Sosyal medyada yayılan görüntüler, Filistinli sivilin silahsız ve savunmasız olmasına rağmen başından hedef alınmasına dair büyük öfke ve tepkilere neden oldu. Çatışma ortamının olmadığı ve sivillerin yardım çabalarının devam ettiği bir anda yaşanan bu olay, uluslararası toplumun dikkatini çekti.

Olayın ardından ağır yaralanan Filistinli, Nablus’taki Rafidia Hastanesi’ne kaldırıldı. 34 yaşındaki Amid el-Cagub adlı Filistinli hastanede ameliyata alındı ve kanaması durdurulduktan sonra yoğun bakıma alındı.

İsrail Ordu Sözcülüğü, konuyla ilgili olarak “araştırıyoruz” açıklamasını yaptı. Ordu Sözcüsü Binbaşı Ella Waweya, “Ordu bu tür konuları genellikle sonuna kadar araştırır. Araştırma sonucu duyurulacaktır.” şeklinde ifade etti.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir