KKTC’nin Pile-Yiğitler Yolu Projesi Yeniden Başladı

Yeşil Hat üzerinde bulunan Pile Köyü’nün sınırlarında yer alan Türk ve Rumların bir arada yaşadığı ara bölgede, KKTC’nin yol projesi BM askerleri tarafından engellenmiş, bu durum gerginliğe yol açmıştı. Türk özel harekât polisi, bölgede güvenliği sağlarken, KKTC Dışişleri Bakanlığı yol çalışmalarının süreceğini duyurdu. Gerginlik yerini sakinliğe bıraksa da BM ile yaşanan anlaşmazlık hala çözüme kavuşmuş değil.

Sorunun çıkış noktası olarak Rum yönetiminin, KKTC’nin askeri proje yürüttüğü iddiasıyla BM askerlerini harekete geçirdiği belirtiliyor. BM askerleri, KKTC topraklarında Pile-Yiğitler Yolu Projesi’nin genişletme çalışmalarına müdahale ederek, projenin önünü telle ve bariyerlerle engellemeye çalıştı. Bu müdahale sırasında yaşanan arbede sonucu 3 BM askeri ve 8 Türk polisi darp raporu aldı. Rum yönetimi ise “Türkler BM askerine saldırdı” iddiasıyla uluslararası yardım talebinde bulundu.

BM’nin benzer taleplere izin verirken KKTC’nin çalışmalarını engellemesi, KKTC’de büyük tepkilere neden oldu. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Pile’deki sivil Türklerin ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlayan projenin BM tarafından engellenmesini kabul edilemez olarak nitelendirdi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da BM askerlerinin müdahalesini kınayarak, projenin devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Ayrıca, ABD’nin Kıbrıs Rum yönetimine yönelik silah ambargosunu sürdürme kararı da KKTC tarafından kınandı. Türkiye Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin bu kararını bölgedeki dengeyi bozan bir adım olarak nitelendirerek KKTC’nin tepkisine destek verdi.

BM Güvenlik Konseyi’nde yaşanan gelişmelere Rusya’nın müdahalesi de dikkat çekti. Rusya, Türk tarafının kınandığı açıklamayı veto ederek, kınama metninin içeriğine karşı çıktı. Yeni bir kınama metninin hazırlanması ise ertelendi.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir