Memurlara Yeni Haklar Tanınıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memurlara tanınacak bu yeni hakları üçüncü toplantıda açıkladı.

Bakan Işıkhan, “Birinci dereceye ulaşan kamu görevlilerine 3600 ek gösterge getirilmesi konusunda çalışmalar yapacağız. Kamu görevlilerinin disiplin cezalarıyla ilgili belirli şartlarda disiplin affı üzerinde çalışacağız. Görevde yükselmeyi belirli seviyelere uygun şekilde yapabilmeleri için çaba sarf edeceğiz. Ayrıca memurlar için hac izni, TOKİ konutlarında öncelikli seçim hakkı ve engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlama amacıyla istişarelerde bulunacağız.” şeklinde konuştu.

Zam pazarlıklarının başlangıcında hükümetin ilk teklifi, 2024’ün ilk 6 ayı için yüzde 14, ikinci 6 ayı için yüzde 9; 2025’in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için yüzde 5 şeklindeydi. Ancak hükümet daha sonra teklifini revize ederek, 2024’ün ilk 6 ayı için yüzde 15, ikinci 6 ayı için yüzde 10; 2025’in ilk 6 ayı için yüzde 6, ikinci 6 ayı için yüzde 5 zam önerdi. Bu iki teklif arasındaki fark yüzde 2 oldu.

Memurların taleplerine gelince, Ağustos ayında tamamlanması beklenen zam pazarlığında memurun talebi önümüzdeki yıl için yüzde 70, 2025 için ise yüzde 40 artış yönündeydi. Ayrıca aylık 7 bin 650 lira kira yardımı da talep ediliyordu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, pazarlık sürecinin başlamadan önce yaptığı bir programda, “Bugün 30 bin TL’nin altında maaş alan bir memurun hayatta kalma şansı yok. Kiraların bu kadar yükseldiği bir dönemde, memurlar nasıl geçinebilir? Bu ücretlerle ev veya araba sahibi olmaları neredeyse imkansız. En düşük maaşın 30 bin TL’nin altında olmaması gerektiğini düşünüyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir