Merkez Bankası Faiz Kararını Bugün Açıklıyor: Beklentiler Yükseliş Yönünde

Merkez Bankası faiz kararı için Reuters anketine katılan 17 ekonomist, mevcut politika faiz seviyesi olan yüzde 17,5’e göre artış öngörüyor. Beklentiler yüzde 18 ile yüzde 20,5 arasında dalgalanıyor. Bloomberg HT’nin anketine göre ise 20 finans kuruluşunun medyan beklentisi, ağustos ayında faizin 250 baz puan artarak yüzde 20 seviyesine yükseleceği yönünde oldu. Aynı ankette maksimum beklenti yüzde 20, minimum beklenti ise yüzde 16 olarak belirlendi.

AA Finans’ın gerçekleştirdiği ankette ise 15 ekonomistin katılımıyla medyan beklenti, politika faizinde 250 baz puan artış yönünde şekillendi. Anket sonuçlarına göre, faiz artışı öngören ekonomistlerin beklentileri yüzde 18,50 ile yüzde 20 arasında yer alırken, yıl sonu politika faizi beklentileri yüzde 20 ile 30 arasında değişiyor. Ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 26,50 olarak belirlendi.

Bloomberg HT’nin anketine katılan 20 kurumun medyan beklentisine göre, ağustos ayında faiz yüzde 20 seviyesine çıkacak. Bu ankette de en yüksek beklenti yüzde 20 iken, en düşük beklenti yüzde 16 olarak kaydedildi.

Öte yandan Foreks anketine göre, 21 ekonomistin tamamı faiz artışının gerçekleşeceğini öngörüyor. En yüksek tahmin yüzde 20 iken, en düşük tahmin yüzde 18,25 oldu. 2023 yıl sonu ve 12 ay sonrasına ilişkin yüzde 25 seviyesinde oluşan faiz tahminleri korundu.

Yayınlayan

Murat Beyoğlu

Murat Beyoğlu

14 Nisan 2002 tarihinde Afyon'da dünyaya geldim. Lisans eğitimimi Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünde tamamladım. Şu anda medyabey.com bünyesinde haber editörü olarak meslek hayatıma devam ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir